Медлин Даниел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Медлин Маргарет Даниел (роденото Картер) (19 мај 1832 - 21 април 1906) била шкотски едукатор и борец за правата на жените за високо образование. [1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Даниел е родена на 19 мај 1832 година во Секроле, Индија во семејството на Хелен Греј и мајорот Хенри Картер, од бенгалската пешадија. Таа се школувала во Институцијата за образование на млади дами во Единбург пред да го заврши школувањето во Европа. Таа се омажила за коњаничкиот офицер Чарлс Астел Даниел на 13 ноември 1851 година и заедно добија син. Нејзиниот сопруг починал во Лахоре на 24 ноември 1855 година. [1] [2]

По смртта на нејзиниот сопруг, таа се вратила во Шкотска каде помогнала во основањето на Единбуршката женска едукативна асоцијација (ELEA), организација која обезбедувала постучилишно образование за жените. Во 1866 година, таа била домаќин на првиот состанок на извршниот комитет на Здружението во нејзиниот дом на Инверлит Тераса, станувајќи почесен секретар од 1866 до 1869 година. Во раните години на Здружението, нејзината претседателка, Мери Круделиус, често била во лоша здравствена состојба и Даниел презела голем дел од работата. Во првата година, Здружението одржувале предавања за жените за англиската литература , одржани од професорот Дејвид Масон од Универзитетот во Единбург, а подоцна одржале часови по физика и ментална филозофија . Даниел присуствувала на многу од часовите на Здружението. [2] [3]

Даниел го напуштила Единбург за Сент Ендрјус во 1870 година, за да се грижи за нејзината мајка. Таа имала улога во основањето на училиштето за девојчиња Сент Леонард, училиште кое обезбедувало висококвалитетно образование на девојчињата и младите жени пред нивното посетување на универзитетот. Таа била една од двајцата основачки секретарки на компанијата за девојчиња Сент Ендрус, која го основала училиштето. [1] [2]

По смртта на нејзината мајка, Даниел се преселила во Лондон каде што се вклучила во добротворна работа за сиромашните жени. За време на престојот во Лондон, таа го запознала филозофот, писателот и поет Констанс Наден, а во 1887 година патувал со неа низ Европа, Египет и Индија. По нивното враќање, Даниел живеела во куќата на Наден на плоштадот Глостер додека Наден не умрел во 1889 година. Даниел ги напишала мемоарите во постхумната книга на Наден Индукција и дедукција . [1] [4]

По смртта на Наден, Даниел се преселила во Саутпорт, каде што повторно била вклучена во организации кои ги поддржуваат правата на жените, вклучувајќи го правото на глас на жените, Здружението за локална самоуправа на жените, Здружението за проширување на Универзитетот Саутпорт и Либералното здружение на жените.

Даниел починала на 21 април 1906 година во нејзиниот дом на патот Ешбертон, Саутсеа по долго, парализирачка болест.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ewan, Elizabeth; Innes, Sue; Reynolds, Siân; Pipes, Rose, уред. (2006). Daniell, Madeline Margaret. The Biographical Dictionary of Scottish Women. Edinburgh: Edinburgh University Press. стр. 91. ISBN 9780748632930. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Daniell [née Carter], Madeline Margaret (1832–1906), educationist“. Оксфордски речник на национални биографии (изд. online.). Oxford University Press.CS1-одржување: ref=harv (link) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Burton, Katherine (1879). A Memoir of Mrs. Crudelius (англиски). Edinburgh: Printed for private circulation [by Miller sons,]. стр. 23. Посетено на 2016-12-27 – преку Internet Archive.
  4. Naden, Constance. „Induction and Deduction: A Historical and Critical Sketch of Successive Philosophical ...“. Internet Archive. стр. vii–xviii. Посетено на 2016-12-27.