Медијатека Хозе Кабанис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алеите Жан-Жорес и Медиатеката Хозе-Кабанис во задниот дел

Медијатеката Хозе Кабанис е главната зграда на јавните библиотеки во Тулуза. Се наоѓа во близина на Матабиау железничката станица, таа била изградена во 2002 година од страна на Буфи и е именувана по Хозе Кабанис , поет кој живеел во Тулуза (1922-2000).

43°36′36″ N; 1°27′18″ E / 43.6101194° N; 1.4548999° E / 43.6101194; 1.4548999