Медиумска реклама

Од Википедија — слободната енциклопедија

Медиумска реклама е рекламирање на мрежни места, апликации или друштвените медиуми преку банери или други на формати направени од текст, слики, блиц, видео и аудио.[1] Главната цел на медиумското рекламирање е да достави општи реклами и бренд пораки до посетителите на мрежното место.[2]

Според e-Маркетер, Фејсбук и Твитер ќе земат 33 отсто од прикажаното рекламирање на потрошувачката на пазарот до 2017 година.[3]. Рекламните кампањи на Google достигнувааат 80% од глобалните корисници на интернет. Исто така, рекламното компјутерско рекламирање ја засени рекламата за пребарување во 2014 година, со трошење на мобилни реклами за престигнување на медиумот во 2015 година[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Display Advertising“. Архивирано од изворникот на 2020-04-24. Посетено на 25 October 2014.
  2. „Display advertising - Guide“. Посетено на 25 October 2014.
  3. „Google Content“.[мртва врска]
  4. Buying, Media. „Mobile to Account for More than Half of Digital Ad Spending in 2015“. eMarketer. Посетено на 1 September 2015.