Медиуми предводени од млади

Од Википедија — слободната енциклопедија

Медиуми предводени од младите се секој создаден, испланиран, спроведен и рефлектиран напор од младите во форма на медиуми, вклучувајќи мрежни места, весници, телевизиски емисии и публикации.[1][2][3]

Движење[уреди | уреди извор]

Овие напори ја создаваат основата на меѓународното движење родено во раните 1970-ти во Ен Арбор, Мичиген, САД од страна на издавачката рака на левичарската организација предводена од тинејџери, наречена Младинско ослободување на Ен Арбор, која постоела од 1970 до 1980 година. Еден од нејзините основачи потоа ја формирал Младинската комуникација со седиште во Њујорк, медиумска програма предводена од младите во згрижувачки семејства. Друга организација во раното движење била Детски експрес, која работи низ целиот свет.

Во раните 90-ти ова движење добило нов израз во Соединетите Американски Држави како одговор на растечката медиумска пристрасност против младите, односно хипер-сензационализацијата на насилството кај младите од „суперпредаторите “, и продолжило да расте како резултат на пукањето во „Колумбин“. Првиот онлајн, пишан тинејџерски весник, Тетоважата, започнал во 1994 година со ветување дека ќе им даде глас на тинејџерите. Ова движење опфатило стотици поединци и организации кои работат низ Соединетите Американски Држави за промовирање на улогите на младите во општеството и во медиумите.[4] Демонстрирајќи го широкиот дострел на медиумите предводени од младите, програма во Оукленд, Калифорнија, наречена Младинско радио, била прикажана низ националните медиуми во САД, вклучително и NPR и PBS. Други примери вклучуваат Блант младински радио проект, кој обезбедува едночасовно, неделно, младинско производство на радио емисија за јавни работи на WMPG во Портланд, Мејн. Списание за општ интерес наречено Нанг! се произведува и дистрибуира на квартална основа на млади од 14 до 21 година во Лондон. Зборувај Африка е пан-африканска младинска иницијатива за мултимедијална комуникација, која работи во печатени, радио, ТВ и Интернет-медиуми, а Проектот Вера е непрофитна музичка организација за сите возрасти во Сиетл, Вашингтон.

Во Обединетото Кралство, БиБиСи Млад Репортер (поранешен БиБиСи Извештај за училиштата) им овозможува на училиштата можност да организираат свој Ден на вести во кој учениците пишуваат написи за вести и интервјуираат луѓе.[5] Списание предводено од студенти по име DGSChapter е произведено од студенти на Граматика на Дартфорд кои учествуваат во националната шема.[6] Националните награди како што се Shine School Media Awards промовираат медиуми предводени од млади, бидејќи учениците се натпреваруваат за награди во цела категорија.

Во моментов постојат медиумски програми и организации предводени од младите низ целиот свет, вклучително и Средна и Јужна Америка,[7] Африка, Европа и Австралија.[8][9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Youth Media Info Center Archived September 7, 2005, at the Wayback Machine, Freechild Project. Retrieved 11/2/08.
  2. Caudhurī, A. (2003) Media in Times of Crisis: National and International Issues. Shraban Prokashoni.
  3. UNICEF. (2005) Voices of Hope: Adolescents and the Tsunami. United Nations Publications.
  4. Coryat, D. (n.d.) "Challenging the silences and omissions of dominant media: Youth-led media collectives in Colombia," Youth Media Reporter. Retrieved 11/2/08.
  5. „Highlights: BBC School Report News Day 2018“. BBC Academy (англиски). Посетено на 12 ноември 2020.
  6. Ricky, Post Author; Editor-in-chief (2018-03-15). „Our Team 2017-2018“. DGSChapter (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-04-11. Посетено на 12 ноември 2020.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  7. White, T. (2007) "Amigos de las Américas: Incorporating media in youth-oriented Latin American volunteer projects", Youth Media Reporter.
  8. Kinkade, S. and Macy, C. (2003) What Works in Youth Media: Case Studies from Around the World [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.. International Youth Foundation.
  9. McDonnell, I., Solignac Lecomte, H-B., and Wegimont, L. (2003) Public Opinion and the Fight Against Poverty. Development Centre of the Organisation for Economic Co-operation and Development.