Медитерански игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Медитеранските игри се меѓународно спортско натпреварување, кое се одржува на секои четири години. Земјите-учеснички мора да бидат дел од медитеранската цивилизација. Овој настан го предложил Мохамед Тахер Паша, кој бил претседател на Олимпискиот комитет на Египет за време на Летните олимписки игри - 1948. Првите медитерански игри се одржале во 1951 Во Александрија, еден од најголемите градови на Египет. Првите 10 Медитерански игри се одржувале една година пред Олимписките игри, но во 1991 било одлучено игрите да се одржуваат една година по Олимписките игри.

Земји-учеснички

Историја на Медитеранските игри[уреди | уреди извор]

Првите медитерански игри[уреди | уреди извор]

Првите медитерански игри се одржале во месец октомври во 1951 во Александрија, во чест на Мохамед Тахер Паша, кој ја изнел идејата за овој настан. На настанот учествувале 734 спортисти од 10 земји, кои настапиле во 13 спортови. Веќе на вторите игри, кои се одржале во 1955 Во Барселона е основано контролно тело, кое ги надгледува натпреварувачите во сите натпревари и врши анти-допинг контрола. На 16 јуни 1961, ова тело го добило своето официјано име: Службен одбор на Медитеранските игри (француски: Comité International des Jeux Méditerranéens).

Врховно тело[уреди | уреди извор]

Медитеранските игри, како спортски настан кој се одржува секои четири години има углед на најголем спортски настан околу Средоземното Море. Настанот предизвикува голем интерес кај земји од три континенти: Европа, Африка и Азија. Специфичноста на овие игри е способноста на малите земји да освојат медал. Нема ниту една држава, чиј претставник не освоил барем еден медал, па дури и држави како Либан и Сан Марино освоиле медал (нема само Македонија, бидејќи досега нема учествувано). Покрај спортот, идеологијата на овој настан се заснова и на создавање на можност за мирна и фер соработка на спортистите од трите континенти.

Медитерански игри се одржуваат под покровителство на Меѓународниот олимписки комитет, но за нивното одржување е одговорен Грчкиот олимписки комитет. Седиштето на Одборот на Медитеранските игри се наоѓа во Атина, а секретарот мора да биде Грк. Обврските, кои Грција ги има како еден од главните организатори на Медитеранските игри се исполнува и со напорите на Владата на Грција, која инвестира во развојот на игрите.

Карактеристики на Медитеранските игри[уреди | уреди извор]

Лого[уреди | уреди извор]

Официјалното лого на Медитеранските игри, кои се нарекуваат Медитерански Олимписки игри се состои од три круга, кои ги симболизираат трите континенти, чии земји се натпреваруваат. Круговите се одржуваат во сината позадина, која го симболизира морето површина сино. За време на церемонијата на затворање на игрите, знамето се предава на претставник од земјата-домаќин на следните Медитерански игри.

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

На Медитеранските игри учествуваат 23 земји, а од следните ќе улествуваат 24:[1]

Единствена земја, чие уество ѝ е дозволено, а не учествува е Израел. Грчкиот олимписки комитет укажува на тоа дека, иако географски не припаѓаат на Средоземјето, некои земји како на пример Србија, Maкедонија, Андора и Сан Марино, кои веќе учествуваат може да влијае на игрите да учествуваат и некои арапски земји, како и Португалија.

Градови-домаќини[уреди | уреди извор]

Назив Време на одржување Место Земја
I Медитерански игри 5 до 20 октомври 1951 Александрија Flag of Egypt (1922–1958).svg Египет
II Медитерански игри 16 до 25 јули 1955 Барселона Flag of Spain (1945–1977).svg Шпанија
III Медитерански игри 11 до 23 септември 1959 Бејрут Либан Либан
IV Медитерански игри 21 до 29 септември 1963 Неапол  Италија
V Медитерански игри 8 до 17 септември 1967 Тунис Тунис Тунис
VI Медитерански игри 6 до 17 октомври 1971 Измир  Турција
VII Медитерански игри 23 август до 6 септември 1975 Алжир  Алжир
VIII Медитерански игри 15 до 29 септември 1979 Сплит СФРЈ СФР Југославија (денес  Хрватска)
IX Медитерански игри 3 до 17 септември 1983 Казабланка Мароко Мароко
X Медитерански игри 11 до 25 септември 1987 Латакија Сирија Сирија
XI Медитерански игри 11 до 25 септември 1991 Атина  Грција
XII Медитерански игри 16 до 27 јули 1993 Лангдок-Русијон  Франција
XIII Медитерански игри 13 до 25 јуни 1997 Бари  Италија
XIV Медитерански игри 13 до 25 јуни 2001 Тунис Тунис Тунис
XV Медитерански игри 24 јуни до 3 јули 2005 Алмерија  Шпанија
XVI Медитерански игри 26 јуни до 5 јули 2009 Пескара  Италија
XVII Медитерански игри 20 јуни до 30 јуни 2013 Мерсин  Турција
XVIII Медитерански игри 22 јуни до 1 јули 2018 Тарагона  Шпанија

Список на спортови[уреди | уреди извор]

На игритр во 2005, спортистите се натпреваруваа во 23 спортови.

Водени спортови[уреди | уреди извор]

Спортови во затворено (сала)[уреди | уреди извор]

Спортови на отворено[уреди | уреди извор]

За учество на жени било одлучено уште во 1959, но за прв пат учествувале во 1967.

Белешки[уреди | уреди извор]

  • [а] Македонија за прв пат на Медитеранските игри ќе учествува на игрите во Лариса и Волос во 2013.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. www.pescara2009.it, Participating countries

Надворешни врски[уреди | уреди извор]
Ова е избрана статија. Кликнете тука за повеќе информации.
Одлична статија Статијата Медитерански игри е избрана статија на порталот за спорт за октомври 2009.
Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија.