Мединилја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мединила
Поглед кон црквата во Мединила
Поглед кон црквата во Мединила

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМединила
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно156
 • Густина7,1/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мединила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.