Меделин од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Принцеза Меделин
Војвотката од Хелсингленд и Гестрикланд
Принцезата Маделеин во 2017
Роден(а)10 јуни 1982(1982-06-10)(41 г.)
Дротнингхолм Палата, Дротнигхолм, Шведска
СопружникКристофер Онил (в. 2013)
Деца
  • Принцеза Леонора, војвотка од Готланд
  • Принц Николас, војвода од Онгерманланд
  • Принцеза Адријана, војвотка од Блекинг
Полно име
Меделин Тереза Амелија Joзефин
ДинастијаBernadotte
ТаткоКарл XVI Густаф
МајкаСилвија од Шведска
ВероисповедШведска црква

Принцезата Меделин од Шведска, војвотката од Хелсингленд и Гестрикланд (Меделин Тереза Амелија Joзефин;[1] родена на 10 јуни 1982) - втората ќерка и најмалото дете на кралот Карл XVI Густаф и кралицата Силвија. По раѓањето, таа беше трета по ред за наследник на шведскиот престол. Таа во моментов е седма во редот на наследување. Принцезата Меделин е омажена за британско-американскиот финансиер Кристофер О'Нил. Тие имаат три деца, принцезата Леонора, принцот Никола и принцезата Адриен.

Принцезата Медлин и Кристофер О Нил по нивната венчавка.

Титула, стилови и почести[уреди | уреди извор]

Титула[уреди | уреди извор]

Меделин е стилизирана како: Нејзиното кралско височество принцезата Меделин од Шведска, војвотката од Хелсингланд и Гестрикланд.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Biografi - Sveriges Kungahus“. www.kungahuset.se (шведски). Посетено на 2020-10-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]