Прејди на содржината

Меги Линдеман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:300RECORDSMAGGIEL -5.jpg
Линдеманн во 2016Име: Маргарет Елизабет ЛиндеманРодена: 21-ви Јули, 1998 во Делас, Тексас Жанра: поп, поп-панк, поп-рок, рок, алтернативен рок Работа: Пејачка, текстописец Инструменти: гитара Години активна: 2015 година Страна:https://www.maggielindemann.com/

Маргарет Елизабет Линдеман[1] (родена на 21 јули 1998 година)[2] е американска пејачка и текстописец. Најпозната е по нејзината песна „Pretty Girl“ од 2016 година, која се искачи на 4-то место во Шведска, 6-то во Ирска и 8-мо во Обединетото Кралство и Холандија.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Маргарет Елизабет Линдеман е родена на 21 јули 1998 година во Далас, Тексас, во германско-шкотско семејство. Таа почна да објавува снимки од нејзиното пеење на апликацијата за друштвени мрежи Keek, добивајќи следбеници и на апликацијата и на нејзините други профили на друштвените мрежи.[3] Нејзината кариера во музиката започна откако нејзиниот менаџер Џералд Тенисон откри видео од нејзиното пеење на нејзината страница на Инстаграм. Таа потоа се преселила во Лос Анџелес за да се занимава со музика.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Песната на Линдеман „Knocking On Your Heart“ беше објавена во септември 2015 година. Песната и донесе Топ 20 место на алтернативната табела на iTunes во рок од 24 часа од нејзиното објавување.[5] Нејзината втора песна „Couple Of Kids“ беше објавена на 30 октомври 2015 година. На 29 јануари 2016 година, беше објавена нејзината трета песна „Things“, со што ѝ донесе уште еден успешен топ 25 хит на алтернативната табела на iTunes во рок од еден ден од нејзиното објавување.[5] Песната, исто така, ги проби Топ 50 на светската топ листа Spotify Viral 50 и топ 5 на канадската вирална листа. Официјалното музичко видео на нејзиниот сингл „Things“ беше објавено на нејзиниот канал на YouTube на 5 февруари 2016 година.[6]

На 29 септември 2016 година, Линдеман ја издаде песната „Pretty Girl “, нејзиниот прв сингл откако потпиша за 300 Entertainment .[7] Песната се искачи на 4-то место на табелата Next Big Sound и на 26-тото место на топ-листата Spotify Viral 50.[8] Линдеман ја напиша песната за „да им покаже на луѓето дека девојките имаат повеќе отколку само да бидат убави. Имаме толку многу да понудиме. Луѓето треба да го надминат физичкиот изглед на нешто подлабоко.“[9] Музичкото видео за „Pretty Girl“ беше премиерно прикажано преку <i id="mwNQ">People</i> на 9 март 2017 година.[10] „Pretty Girl“ е првата песна на Линдеман што некогаш се најде на топ-листите на американското поп радио, бидејќи достигна 50.[11] Исто така, се искачи на #8 на UK Singles Chart. Линдеман учествуваше во песната на The Vamps „ Personal “, објавена на 13 октомври 2017 година.[12] Линдеман ја издаде песната „Obsessed“ на 17 ноември 2017 година. На 26 октомври 2018 година, таа ја издаде песната „Human“.[13] Таа ја издаде песната „Would I“ на 16 ноември 2018 година.[14] Во март 2019 година, Линдеман беше споредна улога за Сабрина Карпентер на северноамериканската етапа на Singular Tour, а исто така беше отворена и за The Vamps, како и за Медисон Бир на нејзината турнеја за поддршка на животот во 2021 година[15][16][17]

Линдеман ја издаде песната „Friends Go“ на 24 април 2019 година. Песната подоцна беше повторно објавена, во која учествуваше Тревис Баркер.[18] До 2020 година, таа објави четири песни; "Knife Under My Pillow", "Gaslight!", „Scissorhands“ и „Loner“. Сите четири песни, како и четирите нови песни, беа вклучени во албумот на Линдеман, PARANOIA, објавен на 22 јануари 2021 година. Албумот и самата Линдеман добија пофалби од Alternative Press, кои ја признаа нејзината „поп позадина“ и ја ценеа Линдеман „мешање жанрови и експериментирање со рок и метал звуци“ и ѝ припишуваа заслуга за „одржувањето на емото во живот“.[19] Линдеман вели дека Аврил Лавињ имала големо влијание на Paranoia, особено на „Knife Under My Pillow“.[20]

PARANOIA дебитираше на петтото место на најдобрите американски дебитантски албуми на неделата од неговото објавување на Spotify. Нејзината песна, „Crash and Burn“, беше Алтернативен избор на седмицата на Radio.com од 20 до 27 март, што го донесе првото деби на Меги Линдеман на радио топ листите на Mediabase и се искачи на 33-то место.

Линдеман води подкаст наречен „swixxzaudio“, во кој го споделува името на нејзината издавачка куќа што ја основала во 2020 година. На подкастот, кој моментално има 10 епизоди и започна на 20 април 2020 година, таа разговараше за различни теми како што се создавањето и објавувањето на PARANOIA. Таа го опишува подкастот како нејзино „зборување со секој што сака да слуша“.[20]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, на Tumblr протекло видео на кое се гледало дека тогашното момче на Линдеман, ѕвездата на Вајн, Картер Рејнолдс се обидувал да ја убеди Линдеман на орален секс, и покрај тоа што таа постојано велела „ова ми прави толку непријатно“.[21][22]

Во 2016 година, Линдеман јавно излезе како бисексуалец.[23] Почнувајќи од 2019 година, Линдеман е во врска со Брендон Ареага, член на машкиот бенд PRETTYMUCH.[24]

Во 2019 година, додека настапуваше во Малезија, Линдеман беше придружувана од сцената и уапсена поради настап без пропусница за професионална посета, како што бараа сите странци кои вршат работа во земјата. Таа беше ослободена со кауција следниот ден, а организаторите на настанот ја признаа вината. Таа го опиша инцидентот како „пет дена жив пекол“.[25]

Влијанија[уреди | уреди извор]

Линдеман ги признава Лана Дел Реј, Бенкс и Плашливиот Блек како некои од нејзините главни влијанија, нарекувајќи ги „анти поп-ѕвезди“... необични уметници кои ја работат својата индивидуална работа и не се грижат да бидат мејнстрим.[26] Таа ги заслужи роковите и алтернативните дела од раните 2000-ти, како што се Гвен Стефани, Аврил Лавињ, Параморе, Еванесценс и Флајлиф, како влијанија, велејќи: „Тоа е всушност моето омилено време во музиката, но се чувствував како да морам да ја сокријам таа страна. Од себе за да одговарам на оваа атмосфера на поп принцезата“.[27] Лавињ особено влијаеше на песната на Линдеман „Knife Under My Pillow“.[20]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот
Параноја

Слободни[уреди | уреди извор]

Наслов Година Peak chart positions Certifications Album
AUS

[29]
AUT

[30]
CAN

[31]
DEN

[32]
GER

[33]
IRL

[34]
NLD

[35]
NOR

[36]
SWE

[37]
SWI

[38]
UK

[39]
"Knocking on Your Heart" 2015 Non-album singles
"Couple of Kids"
"Things" 2016
"Pretty Girl" 12 27 71 13 25 6 16 8 4 42 8
"Obsessed" 2017
"Human" 2018
"Would I"
"Friends Go"

(solo or with Travis Barker)
2019
"Knife Under My Pillow" 2020 Paranoia
"Gaslight"

(featuring Siiickbrain)
"Scissorhands"
"Loner"
"OHMAMI"

(with Chase Atlantic)
2021 TBA
"She Knows It"
"debbie downer"

(with LØLØ)
2022
"—" denotes a single that did not chart or was not released.

Како истакнат уметник[уреди | уреди извор]

Список на песни како избран изведувач, прикажувајќи ја годината на издавање и името на албумот
Наслов година Сертификати Албум
"Personal"

(The Vamps и Maggie Lindemann)

2017 година Night & Day (Day Edition)
„Мoon & Stars“( $NOT со Меги Линдеман)
2020 година - TRAGEDY+

Ремикси[уреди | уреди извор]

Наслов година
"Pretty Girl"

(Ye Remix)

2017 година
"Pretty Girl"

(Taylor Wise Remix)

"Pretty Girl"

(Cheat Codes & Cade Remix)

Филмографија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Ref.
2021 година Downfalls High Тифани Линди [43]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Maggie Lindemann Reveals Her Celebrity Crush & Discloses Her Real Name“. YouTube. Посетено на October 11, 2020.
 2. „Maggie Lindemann“. iTunes. Посетено на November 3, 2017.
 3. „Meet Maggie Lindemann, the Gen Z Pop Star Who's Not Afraid to Call Out The Haters“. PHOENIX Magazine (англиски). September 1, 2017. Посетено на December 3, 2017.
 4. Ceron, Ella (September 4, 2015). „Maggie Lindemann on #KnockingOnYourHeart And Meeting Instagram Followers IRL“. Teen Vogue. Посетено на September 22, 2016.
 5. 5,0 5,1 „Maggie Lindemann on Apple Music“. iTunes. Посетено на September 22, 2016.
 6. „Maggie Lindemann – Things [Official Video]“. YouTube. February 5, 2016. Посетено на September 22, 2016.
 7. Thompson, Eliza (September 29, 2016). „Exclusive: Listen to Maggie Lindemann's New Single "Pretty Girl". Cosmopolitan. Посетено на September 30, 2016.
 8. „Maggie Lindemann – Chart history | Billboard“. www.billboard.com. Посетено на October 25, 2016.
 9. Cordoba, Maddie (October 31, 2016). „Maggie Lindemann's Song 'Pretty Girl' Isn't What You Think“. Galore. Посетено на November 4, 2016.
 10. Nelson, Jeff (March 9, 2017). „Social Media Star Maggie Lindemann Premieres Music Video for Defiant New Single 'Pretty Girl'. PEOPLE.com. Посетено на March 10, 2017.
 11. Cantor, Brian (March 19, 2017). „Stargate, Chance The Rapper, Maggie Lindemann Enter Pop Radio's Top 50“. Headline Planet. Посетено на April 6, 2017.
 12. Wass, Mike (October 13, 2017). „The Vamps Recruit Maggie Lindemann For Catchy New Single "Personal". idolator. Посетено на October 17, 2017.
 13. Nied, Mike. „Spooky: Maggie Lindemann Struggles To Connect On "Human". www.idolator.com. Посетено на October 26, 2018.
 14. Wetmore, Brendan (November 15, 2018). „Maggie Lindemann Asks, 'Would I?'. PAPER (англиски). Посетено на November 19, 2018.
 15. „Maggie Lindemann's not just a "Pretty Girl" – Gay Lesbian Bi Trans News Archive“. Windy City Times. April 7, 2019. Посетено на April 12, 2019.
 16. „Maggie Lindemann Channels 90's No Doubt on New Song, "Friends Go". Music Mayhem Magazine (англиски). March 22, 2019. Архивирано од изворникот на 2019-04-05. Посетено на April 12, 2019.
 17. Callwood, Brett. „Sabrina Carpenter, Maggie Lindemann“. L.A. Weekly. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на April 12, 2019.
 18. „Travis Barker Drums Up Rework of 'Friends Go' With Maggie Lindemann“. Alternative Press. Посетено на January 7, 2021.
 19. „10 WAYS MAGGIE LINDEMANN IS KEEPING EMO ALIVE IN A WHOLE NEW WAY“. Alternative Press. Посетено на January 7, 2021.
 20. 20,0 20,1 20,2 Maldonado, Mar (December 8, 2020). „THP Exclusive: Finding Her Throne, Alt Princess Maggie Lindemann“. The Honey POP. Посетено на January 7, 2022.
 21. „Hashtag-crossed lovers Carter Reynolds and Maggie Lindemann struggle with social media that made them celebs“. The Sydney Morning Herald (англиски). July 23, 2015. Посетено на August 21, 2020.
 22. „Twitter reacts to leaked video of Vine star 'pressuring 16-year-old into giving oral sex'. Metro (англиски). June 24, 2015. Посетено на August 21, 2020.
 23. Lyell, Carrie (June 22, 2018). „Maggie Lindemann: "A lot of people have a hard time believing I'm bisexual". Diva. Архивирано од изворникот на June 22, 2018.
 24. Dolan, Chelsea (November 26, 2019). „BRB, I'm Melting at These Pics of Brandon Arreaga and Maggie Lindemann“. POPSUGAR Celebrity UK (англиски). Посетено на March 18, 2020.
 25. hermesauto (July 5, 2019). „Singer Maggie Lindemann arrested in Malaysia days before she was due to play in Singapore“. The Straits Times (англиски). Посетено на July 6, 2019.
 26. Kaplan, Ilana. „Social Media Star Turned Singer Maggie Lindemann Talks Outsider Pop and Overcoming Cyberbullying – Noisey“. noisey. Посетено на September 22, 2016.
 27. George, Cassidy. „When Did Emo Become Cool Again?“. W Magazine (англиски). Посетено на August 26, 2021.
 28. „Paranoia by Maggie Lindemann“. Apple Music. January 22, 2021. Архивирано од изворникот на 2022-04-22. Посетено на 2022-03-06.
 29. „ARIA Australian Top 50 Singles“. Australian Recording Industry Association. August 14, 2017. Посетено на August 12, 2017.
 30. „austriancharts.at – Discographie Maggie Lindemann“. Hung Medien. Посетено на June 15, 2017.
 31. „Chart Search – Billboard“. www.billboard.com.
 32. „Track Top-40 Uge 22, 2017“. Hitlisten. Посетено на June 7, 2017.
 33. „offiziellecharts.de – Discographie Maggie Lindemann“. GfK Entertainment. Посетено на June 2, 2017.
 34. „Official Irish Singles Chart“. Official Charts Company. Посетено на December 12, 2017.
 35. „dutchcharts.nl – Discografie Maggie Lindemann“. Hung Medien. Посетено на June 16, 2017.
 36. „norwegiancharts.com – Discography Maggie Lindemann“. Hung Medien. Посетено на May 13, 2017.
 37. „swedishcharts.com – Discography Maggie Lindemann“. Hung Medien. Посетено на May 13, 2017.
 38. „hitparade.ch – Discographie Maggie Lindemann“. Hung Medien. Посетено на May 29, 2017.
 39. „Maggie Lindemann | full Official Chart history“. Official Charts Company. Посетено на June 10, 2017.
 40. „ARIA Charts – Accreditations – 2018 Singles“. aria.com.au. Australian Recording Industry Association. December 31, 2018. Посетено на January 29, 2019.
 41. „Maggie Lindemann "Pretty Girl". IFPI Denmark. December 12, 2017. Посетено на December 19, 2017.
 42. „Pretty Girl“. Maggie Lindemann. Recording Industry Association of America. June 28, 2019. Посетено на July 2, 2019.CS1-одржување: друго (link)
 43. Powell, Jon (January 20, 2021). „Machine Gun Kelly unveils 'Downfalls High' musical“. Архивирано од изворникот на 2021-01-20. Посетено на February 12, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]