Мегаанум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во астрономијата, геологијата и палеонтологијата, мегаанум или скратено, Ма е мерна единица за време која означува милион години (мгод). Следна поголема ваква единица е гигаанумот (милијарда години), а помала е килоанумот (илјада години, т.е. милениум).

Видете исто така[уреди | уреди извор]