Маџаре (Прешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маѓаре
Мађаре
албански Magjere
село
Маѓаре is located in Србија
Маѓаре
Маѓаре
Координати: 42°21′51″N 21°35′55″E / 42.36417° СГШ; 21.59861° ИГД / 42.36417; 21.59861
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно174
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Маѓаре е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Селото се наоѓа во Прешевската долина, веднаш до границата со Косово и патот од Прешево преку Слубица, до Гњилане. Според пописот од 2002, селото имаше 174 жители [1] (според пописот од 1991, селото имало 217 жител). Селото е високопланинско и се наоѓа во Прешевскиот дел на Скопска Црна Гора.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 94 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 24,3 години (23,1 кај мажите и 25,6 кај жените). Во селото има 33 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 5,27.

Населението во ова село е многу нехомогено.

График промена на бројот на жители во текот на 20. век

</up>

Етнички состав според пописот на населението во 2002 во Србија[2]
Албанци
  
49 28,16%
непознато
  
125 71,83%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° СГШ; 21.64861° ИГД / 42.36056; 21.64861