Маќаш Сиреш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маќаш Сиреш
Претседател на Унгарија
На должноста
23 октомври 1989 – 2 мај 1990
Претходник Бруно Ференц Штрау
Наследник Арпад Генц
Лични податоци
Роден(а) 11 септември 1933(1933-09-11)(90 г.)
Пишпекладањ, Унгарија
Националност Унгарецn
Партија Унгарска социјалистичка работничка партија (?-1989)
Унгарска социјалистичка партија (1989-2002)
Нова лева партија (2002-2003)
Социјал-демократска партија на Унгарија (2003-дденес)

Маќаш Сиреш (унгарски: Mátyás Szűrös, роден на 11 септември 1933 година во Пишпекладањ) е унгарски политичар. Работел како привремен претседател на Републиката од 23 октомври 1989 до 2 мај 1990 година. Неговото претседателствување се случи за време на транзицијата на Унгарија од комунизмот на демократска влада.[1]

Сиреш бил претседател на Националното собрание на Унгарија од март 1989 до мај 1990 година. Во есента 1989 година, како дел од договорот меѓу комунистите и опозицијата за воспоставување повеќепартиска демократија, Уставот од 1949 година бил речиси целосно презапишан за да го отстрани својот комунистички карактер. Претседателскиот совет, колективното претседателство на земјата од времето на комунизмот, бил распуштен. Според Уставот, Сиреш стана привремен претседател до изборите. Набргу по преземањето на функцијата на 23 октомври тој официјално објави дека Унгарија ја отстранила "Народна Република" од уставното име и сега е "Република Унгарија".

Тој остана во парламентот до 2002 година како член на Унгарската социјалистичка партија , често гласајќи против партискиот консензус. Тој ја напушти партијата во 2002 година, се приклучи на новоформираната Нова левичарска партија и се кандидирал за кандидат за премиер на парламентарните избори, но партијата добила само 0,1% од гласови. Во 2003 година се приклучил на Социјалдемократската партија и подоцна бил избран за претседател на партијата. Тој поднел оставка од својата позиција во 2005 година.

Наводи[уреди | уреди извор]