Мајур (Шабац)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајур
Мајур
Село
Основно школо во Мајур
Основно школо во Мајур
Мајур is located in Србија
Мајур
Мајур
Координати: 44°46′11″N 19°39′16″E / 44.76972° СГШ; 19.65444° ИГД / 44.76972; 19.65444
Држава Србија
ОбластМачва
ОпштинаШабац
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.015

Мајур е село во Србија.Тоа е сместено во општината Шабац, во областа Мачва. Во селото има српско етничко мнозинство, според пописот од 2002 во селото има 6.854 жители.