Мајорот Баук

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Мајорот Баук“ (српскохрватски: Мајор Баук) — филм на режисерот Никола Поповиќ од 1951 година. Главните улоги ги играат: Маријан Ловриќ, Царка Јовановиќ и Никола Поповиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Покрај трупот на еден непознат човек, за кого четниците тврдат дека е мајорот Баук, неговата мајка се сеќава на неговото детство, поминато во напорна работа, штрајкувања и судири со полицијата, окупацијата на земјата, првата победа на Баук над германскиот окупатор и неговата прва борба со четниците.

Наводи[уреди | уреди извор]