Мајмунски парк Џигокудани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајмунски парк Џигокудани
Jigokudani Hotspring Gorakuen.JPG
Долинската основа на Џигокудани
МестоЈаманоучи, Шимотакај, Нагано, Јапонија

Мајмунскиот парк Џигокудани (地獄谷野猿公苑, Џигокудани јен коен) ― парк сместен во Јаманоучи,префектура Нагано, Јапонија. Тој е дел од Националниот парк Џошинецу Коген (месно познат како Шигакоген), и е сместен во долината на реката Јокоју, во северниот дела на префектурата. Името Џигокудани, значејќи „Долина на Пеколот“, е поради пареата и зовриената вода која меури од мали пукнатини во замрзната земја, опкружена со нагли карпи и застрашувачко ладни и непријателски шуми.[1]

Обилните снежни врнежи (снегот ја покрива земјата четири месеци годишно), надморска височина од 850 м, и е достапен само преку тесен 2 км пешачка патека низ шумата, држејќи ја без гужва и покрај тоа што паркот е релативно добро познат.

Познат е по големото население на диви јапонски макаки (Macaca fuscata), почесто наречени снежни мајмуни, кои одат во долината во текот на зимата, барајќи храна на друго место во националниот парк во текот на потоплите месеци. Мајмуните се спуштаат од стрмните карпи и шума за да седнат во топлите води на онсените (топлите извори) и се враќаат на безбедност во шумите навечер.

Меѓутоа, бидејќи мајмуните се хранат со чувари на паркот, тие се во областа на топлите извори преку целата година, а посетата во која било сезона ќе им овозможи на посетителот да набљудува стотици макаки.[2]

Џигокудани не е најдалечниот север каде живеат мајмуните. Полуостровот Шимокита е на северниот дел од островот Хоншу и северозападната област на овој полуостров, географска широчина +41°31 'географска должина +140°56', приближно 500 км северно од Џигокудани е северната граница на живеалиштето на јапонските макаки. Ниту еден (нечовечки) примат не е познат дека живее во постудена клима.[3][4][5][6]

Мајмунскиот парк Џигокудани станал познат откако бил прикажан во документарниот филм „<i id="mwJQ">Барака</i>“.

Бебе снежно мајмунче во топол извор.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Scheffel, Richard L.; Wernet, Susan J., уред. (1980). Natural Wonders of the World. Соединетите Држави: Reader's Digest Association, Inc. стр. 193. ISBN 0-89577-087-3.
  2. Jigokudani Monkey Park (Yaen-Koen) Official Site |title= Jigokudani Yaen-Koen Official Page
  3. Explore the Heart of Japan - Snow Monkeys[мртва врска][мртва врска]
  4. Masahiro Minami. „Profile of Japanese macaques“. Simon Fraser University. Архивирано од изворникот на 24 октомври 2009. Посетено на 7 август 2021.
  5. Masui, K. (1988). Nihonzaru no fudo, Climatology of Japanese Macaque, Tokyo.
  6. Yuzankaku; Nakagawa, N., Iwamoto, T., Yokota, N., & Soumah, A.G. (1996). Inter-regional and inter-seasonal variations of food quality in Japanese macaques: constraints of digestive volume and feeding time. Cambridge University Press. стр. 207–234. ISBN 9780521021715. In J.E. FA., & D.G. Lindburg (Eds.), Evolution and ecology of macaque societiesCS1-одржување: користи параметар authors (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]