Мајмунска Глава (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајмунска Глава (маглина)
Поглед кон NGC 3857
Поглед кон NGC 3857
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 9 м 0,3 с
Деклинација + 20° 38' 26"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 6 февруари 1877
Други ознаки CED 67A

Мајмунска Глава (NGC 2174) — оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Мајмунска Глава и NGC 2174 се споменува и како CED 67A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 февруари 1877 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Мајмунска Глава е од видот EN.[1] Мајмунска Глава има привидни димензии од 3,5' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 9 м 0,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 38' 26".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2174 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1326. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1494.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]