Мајк Пенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајк Пенс
Mike Pence
48. потпретседател на САД
Стапува
20 Јануари 2017
Претседател Доналд Трамп
Претходник Џо Бајден
50. Гувернер на Индијана
На должноста
14 јануари 2013 – 9 јануари 2017
Лични податоци
Роден(а) Мајкл Ричард Пенс
јуни 7 1959 (1959-06-07) (воз. 58 г.)
Колумбо, Индијана, САД
Партија Републиканска партија
Сопружник Карен Бејтен (в. 1985)
Деца 3
Установа Колеџ Хановер (Диплома за уметности)
Правен факултет Роберт Х. Мекини, Универзитет Индијана (докторат)
Потпис

Мајкл РичардМајкПенс (роден на 7 јуни 1959) — американски политичар, поранешен гувернер на Индијана и потпретседател на САД.