Прејди на содржината

Мајк Вид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајк Вид
Мајк Вид
Животописни податоци
Родено имеМикаел Викстрем
Роден(а)6 април 1967(1967-04-06)(57 г.)
Буден, Шведска
Жанровихеви метал, прогресивен метал, треш метал
Занимањамузичар
Инструментигитара, синтизајзер
Период на активност1987–денес

Мајк Вид е шведски музичар роден на 6 април 1967 година во Буден, Шведска. Свирел гитара во хеви метал бендовите Хексенхаус, Мементо Мори, Апстрактна алгебра, Хонтед, Еџ ов санити, Вик, Фајергад, Кендлмас и Проџект Хеит. Моментално е гитарист во бендовите Меркифул Феит, Кинг Дајамонд и Бајблблек. Во групата Кинг Дајамонд свири ритам и соло гитара заедно со Енди Ларок.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „King Diamond, Memory Garden members join forces in Bibleblack“. Blabbermouth.net. 2 March 2009. Архивирано од изворникот на 6 March 2009. Посетено на 2 March 2009.