Мајкл Шулте (singer)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Шулте
Основни податоци
ПотеклоГерманија
Жанр(ови)
Занимање/ња
  • Singer
  • songwriter
Инструмент(и)
  • Vocals
Години активност2008–present
Прод. куќа/ќиEdel AG
Сродни групиRea Garvey
n
n

Мајкл Шулте е роден на 30 април 1990 година и е германски пејач и текстописец. Ја започна својата пејачка кариера во 2008 година, објавувајќи наслови на својот канал на ЈуТјуб, а подоцна ја освоил третата сезона на Гласот на Германија во 2012 година. Неговиот деби студиски албум Wide Awake беше објавен подоцна истата година. Тој ја претставуваше Германија на натпреварот за песна на Евровизија 2018 во Лисабон , Португалија , со песната " You Let Me Walk Alone ". Тој заврши на четвртото место со 340 поени.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Шулте е роден на 30-ти април 1990 година во Екернферде и пораснал најпрво во Линдау , дел од Борен во Шлеи, а подоцна и во Долерглеп , во близина на Фленсбург . Тој присуствуваше на Даборг-Сколен , данско училиште и дипломирал во 2009 година. Потоа ја завршил својата државна служба .[1][2]

Кариера[уреди | уреди извор]

2012-2017: Гласот на Германија и разни изданија[уреди | уреди извор]

Шулте ја започна својата кариера во 2008 година со објавување на корици од популарните песни на неговиот канал на YouTube . Преку својот канал на YouTube, тој беше во можност да се соработува со менаџерска компанија и на крајот пееше со Weinstein Media .

Во 2011, Шулте стана натпреварувач на првата сезона од Гласот на Германија .[3] Тој учествувал со песната " Постави оган на дождот " од Адел и се приклучи на екипата на Реа Гарви . Шулте напредуваше низ натпреварот, на крај ставајќи го третиот зад победникот Ivy Quainoo и второпласираниот Ким Сандерс . По натпреварот, тој потпишал договор со германската независна етикета Edel AG . Неговиот деби студиски албум Wide Awake беше издаден во 2012 година.[4]

2017-денес: Евровизија натпревар 2018[уреди | уреди извор]

На 29 декември 2017 година, Шулте беше потврдено дека е еден од шесте акти што се натпреваруваат во Нашата Песна за Лисабон , германската национална селекција за натпреварот за песна на Евровизија 2018 , со песната " Ти си ми да одиш сам ".[3][5][6][7] Песната подоцна беше објавена на 20 февруари 2018 година. Шулте го освои финалето, што се одржа на 22-ри февруари, станувајќи влез на Германија на натпреварот за песна на Евровизија во 2018 година. Во Лисабон, Шулте доби 340 поени, завршувајќи на четвртото место.

  1. „Dolleruper möchte "The Voice of Germany" werden“ (германски). Schleswig-Holsteinischer Zeitungsverlag. 2012-03-27.
  2. „Michael Schulte synger for ligestilling“ (германски). Flensborg Avis. 2012-03-27.
  3. 3,0 3,1 Mercereau, Damien (23 February 2018). „Eurovision 2018 : Michael Schulte, la douceur allemande“ (француски). Le Figaro. Посетено на 24 February 2018.
  4. „Charts Deutschland KW 3: "The Voice"-Kandidaten entern Single Top 100“ (германски). Musikmarkt.de. 17 January 2012.
  5. Herbert, Emily (13 February 2018). „Germany: Song Titles for Unser Lied für Lissabon Revealed“. Eurovoix.
  6. Farren, Neil (20 February 2018). „Germany: Unser Lied für Lissabon Entries Revealed“. Eurovoix.
  7. „Diese sechs Acts sind im ESC-Vorentscheid 2018“. ARD (германски). 29 December 2017. Посетено на 29 December 2017.