Мајкл Рот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Рот
Michael Roth 01 .jpg
Лични податоци
Роден(а) Предлошка:Birth-date and age
Heidelberg, Germany
Националност  Германија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.94 m
Позиција Center back
Клупски податоци
Тековен клуб Sydney University (manager)

Мајкл Рот (роден на 15 февруари 1962 во Хајделберг ) е поранешен ракометар од Западна Германија, кој се натпреварувал на Летните олимписки игри во 1984 година.

Тој бил член на западногерманската ракометна репрезентација која освоила сребрен медал. Тој одиграл два натпревари и постигнал два гола.

Неговиот брат близнак Улрих Рот исто така бил член на тимот.

Мајкл Рот е тренер на екипата на РК Вецлар во Бундеслигата од 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]