Мајкл Кох (кошаркар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мајкл Кох (роден на 13 јануари 1966 година во Лих, Хесен) е германски професионален кошаркарски тренер и пензиониран професионален играч. Тој е главен тренер на АЕЛ Лимасол од Кипарската кошаркарска дивизија А. Пред неговото заминување во Бајројт, тој бил главен тренер на Телеком Бон од 2005 до 2013 година.

Меѓу 1985 и 1998 година играл 140 пати за германската репрезентација.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]