Мајкл Вајдниус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Улф Мајкл Вајдниус
Дејвид Аксмарк (лево) и Мајкл "Монти" Вајдниус, 2003
Роден(а) март 3 1962 (1962-03-03) (воз. 56 г.)
Хелсинки, Финска
Други имиња Monty
Занимање Ко-основач на MySQL AB
Автор на MySQL сервер и MariaDB
Страница
monty-says.blogspot.com

Улф Мајкл Вајдниус (често го нарекуваат Монти), роден е на 3 Март 1962 година, во Хелсинки, Финска, е главниот автор на оригиналната верзија на софтвер со отворен код MySQL база на податоци и основачки член на MySQL AB компанија.

По студирањето на Хелсиншкиот Универзитет за технологија (иако не дипломира на тој универзитет), Вајдниус почнува да работи за Tapio Laakso Oy во 1981 година. Во 1985 година тој ја основал TCX DataKonsult AB (шведскa компанија за складирање на податоци) со Алан Ларсон.[1] Во 1995 година тој започнува да ја пишува на првата верзија на MySQL база на податоци со Дејвид Аксмарк, која е објавена во 1996 година. Тој е ко-автор на MySQL референтениот прирачник, објавен од O'Reilly О'Рајли во јуни 2002 година, а во 2003 година тој бил награден со награда Софтвер претприемач на годината . До продажбата MySQL AB на Sun Microsystems во јануари 2008 година,[2] тој е главен технички офицер на MySQL AB и сè уште е еден од основните сили зад тековниот развој на MySQL.[3] Поради продажба на MySQL на Sun Microsystems, Вајдниус заработува околу 16.600.000 € во капитални добивки во 2008 (16.800.000 € вкупниот приход), со што се наоѓа на топ 10 листата на луѓе кои заработиле најмногу во Финска таа година.[4] [5] На 5 февруари 2009 година, тој најавува дека го напушта Sun Microsystems, со цел да се создаде своја сопствена фирма. [6]

На 12 декември 2009 година, Монти бара MySQL клиентите да лобираат на Европската комисија (ЕК), во врска со стекнување на Оракл на Sun Microsystems, наведувајќи загриженост за потенцијалната Oracle контрола на MySQL, [7] ова резултирало со онлајн петиција кампања наречена "Помош за MySQL, ".

Живее во Хелсинки со неговата втора сопруга Ана и ќерката Марија, и има ќерка Мај (по кого MySQL, бел именуван [8]) и син Макс (по кого бил именуван MaxDB) од неговиот прв брак.

Монти програма АБ (веб страна) во моментов работи на една гранка од кодот MySQL база, официјално именуван MariaDB по своја најмала ќерка. [9] Тоа вклучува неколку закрпи и додатоци кои се развиени од страна на самата компанија или заедницата. Еден од овие додатоци е Арија (алатка за складирање), која била преименувана од Марија да се избегне забуна со MariaDB.

Отворената База на податоци Алијансата, исто така позната како ODBA (http://odba.org/), е основана во 2009 година од страна на Монти програма и Percona. Според својата прва објава, "Отворената База на податоци Алијансата ќе се состои од збирка на компании кои работат заедно за да се обезбеди софтвер, поддршка и услуги за MariaDB, претпријатие-одделение, заедницата развиена гранка на MySQL".[10]


Референци[уреди | уреди извор]

  1. „MySQL AB Management Team“. MySQL AB. http://www.mysql.com/company/management.html. посет. 10 јануари 2008 г. 
  2. „Sun to Acquire MySQL“. MySQL AB. http://www.mysql.com/news-and-events/sun-to-acquire-mysql.html. посет. 5 септември 2008 г. 
  3. Kaj Arnö. „Monty: The First MySQL Fellow“. Kaj Arnö. http://kajsql.kajarno.com/2007/04/monty-first-mysql-fellow.html. посет. 23 октомври 2012 г. 
  4. „Suomen 100 suurituloisinta 2008“. Ilta-Sanomat. 2 ноември 2009. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1748083. посет. 6 ноември 2009 г. 
  5. „Verotiedot 2008“. Helsingin Sanomat. http://www.hs.fi/verotiedot/list.do?personPattern=widenius&year=2008&submit=%A0Hae+tiedot%A0. посет. 6 ноември 2009 г. 
  6. „Time to move on“. Monty's blog. http://monty-says.blogspot.com/2009/02/time-to-move-on.html. посет. 5 февруари 2009 г. 
  7. „Help saving MySQL“. Monty's blog. http://monty-says.blogspot.com/2009/12/help-saving-mysql.html. посет. 12 декември 2009 г. 
  8. „History of MySQL“. MySQL 5.1 Reference Manual. MySQL AB. http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/history.html. посет. 26 август 2011 г. 
  9. „Why is the project called MariaDB?“. AskMonty Knowledgebase. https://kb.askmonty.org/en/why-is-the-project-called-mariadb/. посет. 7 февруари 2013 г. 
  10. „Welcome to The Open Database Alliance“. Open Database Alliance. http://odba.org/news/welcome_to_the_odba. посет. 18 октомври 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]