Маја Фјештад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маја Фјештад (1901)

Керстин Марија (Маја) Фјештад née Hallén (1873–1961) била шведски уметник која била успешна како сликар на портрети, како и текстилен уметник и гравер . Заедно со нејзиниот сопруг Густаф Фјештад, на крајот на векот таа станала активен член на колонијата на уметници Ракштад во Вермланд . Во блиската Арвика, во 1922 година таа била една од дванаесетте уметници кои го основаа занаетчиското здружение Arvika Konsthantverk [sv] кој таа претседаваше до 1948 година. Таа е особено запаметена по нејзините многу дрворезови од 1910-тите, комбинирајќи ги нордиските и азиските традиции со приказ на гранки од цреша или пролетни цвеќиња. Некои од нив се наоѓаат во збирките на музејот Викторија и Алберт и Британскиот музеј .[1][2]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Родена на 30 мај 1873 година во Хорби, Скане, Керстин Марија Хален била ќерка на свештеникот Ларс Хален и неговата сопруга Софија Бенедикта родената Тредгард. По завршувањето на школското образование во Ландскрона, таа ги продолжила студиите на Техничкиот колеџ во Малме, добивајќи приватна школарина по сликарство. Со задачи од Културно-историскиот музеј Лунд, таа се фокусирала на текстилната уметност. Откако била одбиена прием во Шведската академија за ликовни уметности, во раните 1890-ти таа студирала сликарство под Керстин Кардон и од 1893 до 1895 година посетувала Училиште за асоцијација на уметници, студирајќи под Ричард Берг, Карл Ларсон и Андерс Зорн .

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1895 година, Маја Хален станала членка на Здружението на уметници каде го запознала уметникот Густаф Фјестад . Откако се венчале во 1898 година, тие се преселиле во студио во Арвика што му припаѓа на вајарот Christian Eriksson [sv] . Тие подоцна се преселиле во нивниот простран дом, дизајниран од Густаф Фјестад, каде што ги охрабриле културните пријатели од Стокхолм, како и локалните уметници и занаетчии да ги посетат. Ова довело до колонијата на уметниците позната како Racken Group (Rackengruppen), составена од голем број играчи со различни културни интереси. Истакнати членови биле уметниците Фриц Линдстром (1874–1962) и Björn Ahlgrensson [sv] (1872–1918).[2][3]

Покрај креациите со текстил, Маја Фјештад се занимавала и со дизајни на столарија и продолжила да слика. Во 1901 година основала сопствена работилница за ткаење. Нејзините дизајни биле базирани на локална вегетација, често во геометриски распореди. Нејзината поранешна работа се смета за поимагинативна од нејзините подоцнежни креации. Околу 1915 година, таа почнала да работи со дрворез на растенија и цвеќиња, создавајќи вкупно околу 170 теми. Генерално печатени на јапонска хартија, тие биле широко изложени во 1920-тите и 1930-тите, не само во Шведска, туку и во Англија и САД. Примери може да се најдат во лондонскиот музеј Викторија и Алберт и во Британскиот музеј.

Во 1922 година, заедно со дванаесет локални уметници, таа го основала Arvika Crafts (Arvika Konsthandverk) со која претседавала до 1948 година

Маја Фјештад починала на 15 ноември 1961 година и е погребана во Арвика.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Kerstin Maria (Maja) Fjæstad at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. „Maja Fjaestad (1873-1961)“ (Swedish). Värmlands Museum. Архивирано од изворникот на 2013-03-18. Посетено на 13 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 „Maja Fjaestad (1873-1961): Blåklocka (Harebells)“. Saunders Fine Art. Посетено на 13 March 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „sfa“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „The Rackstad Colony“. Rackstadmuseet. Посетено на 15 March 2021.