Мајами Мастерс 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајами Мастерс 2010
Датум:  
Издание:   26то
Категорија:   Мастерс 1000 (АТП)
(WTA)
Локација:   Мајами, САД.
Шампиони
Мажи Сингл
САД Енди Родик
Жени Сингл
Белгија Ким Клајстерс
Мажи Дабл
Чешка Лукаш Длуху / Индија Леанде Паез
Жени Дабл
Аргентина Гизела Дулко / Италија Флавиа Пенета
Мајами Мастерс
 < 2009 2011 > 

2010 Сони Ериксон Опен (исто познато како 2010 Мајами Мастерс), машки и женски тениски турнир, ќе се одржи од 22 март до 4 април, 2010. Ова ќе биде 26то оздание на овој турнир и ќе се игра на отворено на тврда подлога во Тенискиот Центар во Крендон Парк, во Кеј Бискејн, близу Мајами. Турнирот е дел од 2010 АТП Светски Тур и 2010 ВТА Тур, класифициран во АТП Мастерс 1000 и ВТА Премиер настани

Учесници од АТП[уреди | уреди извор]

Носители[уреди | уреди извор]

Тенисер Националност Рангинг* Носител
Роџер Федерер  Швајцарија 1 1
Новак Џокович  Србија 2 2
Енди Мареј  Обединето Кралство 3 3
Рафаел Надал  Шпанија 4 4
Робин Содерлинг  Шведска 7 5
Енди Родик  САД 8 6
Марин Чилич  Хрватска 9 7
Жо-Вилфред Цонга  Франција 10 8
Фернандо Гонзалез  Чиле 11 9
Фернандо Вердаско  Шпанија 12 10
Иван Љубичич  Хрватска 23 11
Хуан Карлос Фереро  Шпанија 14 12
Микаел Јужни  Русија 15 13
Гаел Монфилс  Франција 16 14
Давид Ферер  Шпанија 17 15
Џон Иснер  САД 21 16
Томи Робредо  Шпанија 22 17
Станислас Вавринка  Швајцарија 23 18
Жил Симон  Франција 24 19
Сем Кјури  САД 25 20
Хуан Монако  Аргентина 26 21
Јурген Мелцер  Австрија 28 22
Иво Карлович  Хрватска 29 23
Маркос Багдатис  Кипар 30 24
Алберт Монтањес  Шпанија 31 25
Томаз Белучи  Бразил 32 26
Филип Кохлшрајбер  Германија 33 27
Фелисиано Лопез  Шпанија 34 28
Виктор Троицки  Србија 35 29
Јанко Типсаревич  Србија 36 30
Жулиен Бенату  Франција 37 31
Николас Алмагро  Шпанија 38 32
  • Ранкингзите се од 22 март, 2010.

Други учесници[уреди | уреди извор]

Следниве играчи добија вајлд карти на овој турнир:

Следниве играчи добија учество преку квалификации:

Откажани учесници[уреди | уреди извор]

Следниве познати тенисери се откасжаа од учество:

АТП Светски Тур[уреди | уреди извор]

ВТА Тур[уреди | уреди извор]

Шапмиони[уреди | уреди извор]

Мажи сингл[уреди | уреди извор]

САД Енди Родик def. Чешка Радек Штепанек 7-5, 6-4

Жени сингл[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Мајами Мастерс – Жени сингл.

Белгија Ким Клајстерс def. САД Венус Вилијамс 6-2, 6-1

Мажи дабл[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Мајами Мастерс – Мажи дабл.

Чешка Лукаш Длуху / Индија Леандер Паез def. Индија Махеш Бупати / Белорусија Макс Мирнји 6–2, 7–5.

Жени дабл[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Мајами Мастерс – Жени дабл.

Аргентина Гизела Дулко / Италија Флавиа Пенета def. Русија Најда Петрова / Австралија Саманта Стосур 6-3, 4-6 [10-7]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 25°42′29″N 80°09′32″W / 25.70806° N; 80.15889° W / 25.70806; -80.15889