Прејди на содржината

Машка кошаркарска репрезентација на Јордан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јордан

Ранг листа на ФИБА: 28 4
Член на ФИБА од: 1957
ФИБА зона ФИБА Азија
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Јордан
Тренер: Таб Болдвин
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества 1
Медали нема
Азиско првенство во кошарка
Учества 11
Медали сребо: 2011
бронза: 2009
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Јордан е репрезентацијата кој го претставува Јордан на меѓународните кошаркарски турнири. Репрезентацијата е под раководство на Кошаркарската федерација на Јордан. Јордан е член на ФИБА од 1957.

Учества[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Јордан има само едно учество на светските првенства во кошарка и нема освоено медал.

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Јордан нема учества на Олимписките игри и со тоа нема освоено медали на овие турнири.

Азиско првенство[уреди | уреди извор]

Јордан има 11 учества на Азиските првенства во кошарка каде освоил едно сребро во 2011 и една бронза во 2009.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]