Машина за мелење месо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Расклопуван рачен погон за мелење

Машина за мелено месо (наречена и „мелница за месо“) е кујнски апарат за фино сецкање и/или мешање на сурово или варено месо, риба, зеленчук или слична храна. Ги заменува алатките како нож за мелење, на пример кој исто така се користи за производство на мелено месо, полнење итн. Производителот ја става мелената храна во инка, која се наоѓа на врвот на мелница. Од таму материјалот оди на хоризонтален штраф транспортер. Овој шраф транспортер, кој може да се напојува со рачно тркало или електричен мотор, делумно ја меша храната. На крајот на штрафовичниот транспортер има нож инсталиран директно пред плочата со фиксна дупка. На ова отворање, меленото месо излегува од машината. Финесата на месото зависи од големината на дупките на плочата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]