Мачка (1988)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мачката (германски: Die Katze) е германски криминален филм во режија на Доминик Граф,од 1988 година. Филмот кој се заснова на романот на Уве Ериксен во тоа време бил еден од ретките германски филмови од овој жанр, кои имале успех во киното. Повеќе од 1,3 милиони луѓе го виделе филмот во 1988 година во кината во Германија.

Заплет[уреди | уреди извор]

Диселдорф, 16 јуни 1987 година. Филмот започнува со секс сцена во просторија на 6-ти кат од хотелот Никко. Тој е Пробек, посакуван престапник, таа е Јута Ехсер, сопруга на менаџерот на филијалата на Кредитната банка спроти хотелот. Токму оваа банка е наскоро нападната од страна на соучесниците Пробекс Јунгхин и Бриц. Додека Бритац сака да изведе брз грабеж на банка, Јунгеин се приклучува на плановите на Пробек. Тие сакаат да изнудат три милиони милиони откупништво во замена за седумте заложници.

Локации[уреди | уреди извор]

Филмот се прикажал во хотелот Никко и во германско-јапонскиот центар во Диселдорф. Прикажувања се одржале во Диселдорф и во Минхен, студијски снимки биле прикажани во Баварија Ателје во Грунвалд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]