Мачеј Патерски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мачеј Патерски
Патерски на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеМачеј Патерски
Роден12 септември 1986 (1986-09-12) (33 г.)
Калиш, Полска
Висина1,87 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВибатех Меркс 7Р
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2009 Ликвигас (стажант)
Професионални клубови
2010–2013
2014–2017
2018-
Ликвигас-Доимо
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Вибатех Меркс 7Р
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Норвешка (2014)
Трка околу Хрватска (2015)
Последна промена
8 декември 2018

Мачеј Патерски (полски: Maciej Paterski; р. 12 септември 1986) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Вибатех Меркс 7Р.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Патерски го напуштил Канондејл[2] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на ЦЦЦ-Полсат-Полковице за сезоната 2014.[3] Имал прилично успешна сезона 2014, победувајќи на Трката околу Норвешка и освојувајќи го планинскиот пласман на домашната Трка околу Полска. Подоцна во сезоната, победил и на Меморијал Хенрик Ласак. Сезоната 2015 ја започнал во добра форма, завршувајќи на шестото место на Вуелта а Мурсија и победа на првата етапа на Волта а Каталуња. На крајот на април, Патерски преовладувал на новата Трка околу Хрватска, каде го освоил крајниот пласман, бодовниот и планинскиот пласман, како и две етапи.[4] Во август го освоил планинскиот пласман на Трката околу Полска 2015 втора година по ред. Сезоната 2016 се покажала послаба за Патерски со само дна победа, шестата етапа на трката Балтик-Карконоше, каде завршил на второто место. Друг успех бил и шестото место на трката од Светската турнеја, ГП Западна Франција. Сезоната 2017 била поуспешна за Патерски и победи на трката Малополска, Шлакјем и Куп Карпати.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
2. ГП Брадло
2008
1. Етапа 5 Џиро деле Реџони
3. Џорни Маркиџана
6. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
9. Ла Кот Пикард
2009
2. Копа Сан Џео
5. Трофео Франко Балестра
5. Трофео Алчиде Дегаспери
6. Трофео Зсшди
2010
75. Краен пласман Вуелта а Еспања
2011
3. Национално друмско првенство
4. Џиро дел Фриули
5. Копа Берноки
2013
3. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Норвешка
1. Меморијал Хенрика Ласака
9. Волта Лимбург Класик
1. Виолетова маичка Планински пласман Трка околу Полска
2015
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Хрватска
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Jersey green.svg Планински пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Трка околу Полска
1. Jersey violet.svg Планински пласман
2. Класик Волта Лимбург
6. Вуелта а Мурсија
8. Копа Уго Агостони
9. Брабантсе Пејл
9. Амстел Голд Рејс
10. Велотон Стокхолм
2016
2. Краен пласман Трка Балтик-Карконоше
1. Етапа 6
6. ГП Западна Франција
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Малополска
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Шлакјем
1. Етапа 1
1. Куп Карпати
7. Класика де Алмерија
2018
1. MaillotPolonia.PNG Национално ридско првенство
1. Рајфајзен Гран при

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Капуста, Михал. „Maciej Paterski w Wibatech 7R Fuji!“, „Naszosie.pl“, Naszosie, 22 декември 2017 (посет. 8 јануари 2018 г). (на Polish)
  2. „Канондале (CAN) - ITA“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. конс. 4 јануари 2013. 
  3. Акселгард, Емил. „CCC renews Rebellin's contract, signs Paterski and Samoilau“, „CyclingQuotes“, JJnet.dk A/S, 16 ноември 2013 (посет. 23 декември 2013 г).
  4. Le nouveau succès de M. Paterski“, „Cyclism'Actu“, Swar-Agency, 26 април 2015 (посет. 26 април 2015 г). (на француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]