Мачеста (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мачеста (река) во градот Сочи

Мачеста (река) е река во Краснодарската област во Русија која се влева во Црното Море. Должина - 18 км. Површината на сливот е 67,5[1] км².

Географија[уреди | уреди извор]

Потекнува од јужните падини на гребенот Алек на надморска височина од околу 900 метри, тече во областа Хостински во Сочи и се влева во Црното Море. Највисоката точка на сливот на реката Мачеста е 1003 метри надморска височина.

Реката Мачеста има многу притоки, но најголемите од нив се: Цаник и Змејка.

Име[уреди | уреди извор]

Поштенска марка на Русија, 2009 година: Вијадукт низ долината на реката Мачеста

Реката е најпозната по своите минерални извори на сулфурводород (види. одморалиште Мачеста). Името на реката обично се преведува од јазикот убих како „огнена вода“, поради фактот што кожата на човекот станува црвена по потопување во изворите. Според друга верзија, името на реката доаѓа од абхазискиот „местото каде што удри гром“.

Постои легенда за една девојка по име Мачеста, која продрела низ пештера во подземјето до духот на цревата и по цена на својот живот го убила духот и на површината извадила лековити извори.

За прв пат во историјата, реката била спомната во 137 г. д., кога познатиот историчар и поморски командант Флавиј Аријан, во своето писмо до римскиот император Адријан, дал опис на брегот, посочувајќи, меѓу другото, на реката Масаитика (подоцна Мачетика).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ГВР.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Некоторые интересные факты о Мацесте“. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  • Особенности реки