Махфирузе Хатиџе султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Махфирузе Хатиџе султан
Роден(а) Maria
1590
Починал(а) 1621
Познат(а) по Валиде султан
Вера Православие, подоцна Ислам
Сопружник Ахмед I
Деца Осман II

Махфирузе Хатиџе султан (1590–1621) била една од жените на Ахмед I и мајка и Валиде султан на Осман II.

Пред да го прими исламот се викала Марија и имала грчко потекло[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. History of the Ottoman Empire and Modern Turkey, Stanford Jay Shaw, Cambridge University Press, p.191