Махир Зеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Махир Зеин

Махир Зеин - роден на 16.07.1981 година[1] во Триполи, Либан, шведски муслимански Ритам и блуз пејач, текстописец и музички продуцент со либанско потекло. Тој го издал својот деби албум Благодарам Алах, меѓународно успешен албум со силно исламско религиозно влијание, во 2009 година. Тој го издал својот втор албум Прости ми на 2 април 2012 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Почеток[уреди | уреди извор]

Семејството на Махир Зеин емигрирало во Шведска кога тој имал 8 години. Таму завршил училиште и се здобил со професија астронаутички инженер. По колеџот, тој влгол во шведската музичка индустрија и се споил со РедУан, шведски продуцент со мароканско потекло во 2005 година.[2] Кога РедУан се пресели во Њујорк во 2006 година. Махир Зеин тргнал по неговите стапки, за да ја продолжи својата музичка кариера во САД, работејќи како продуцент за уметници како што е Кет Де Луна.[3]

По враќањето во Шведска, тој ја вратил вербата во себе и решил да се откаже од кариерата како музички продуцент и да стане кантавтор на R&B музика со силни исламски религиозни влијанија.[4]

Успешен напредок[уреди | уреди извор]

Во јануари 2009 г. Махир Зеин почнал да работи на албумот во соработка со издавачката куќа. Неговиот деби албум Благодарам Алах, со 13 песни и две бонус песни, бил објавен на 1 ноември 2009 година со верзии кои вклучуваат перкусии и некои француски адаптации на песни објавени набргу потоа.[5]

Махир Зеин и Awakening Records успешно ги користеле новите друштвени мрежи, како што се Фејсбук, YouTube[6] и iTunes, за промовирање на песните од албумот. На почетокот на 2010 година, неговата музика привлекла голем број обожаватели од земјите што зборуваат арапски, како и исламските земји и младите муслимани од Западот.[7] До крајот на 2010 г. , тој станал најпребаруваната славна личност на Google во Малезија за таа година. Малезија и Индонезија се земјите каде што доживеал најголем комерцијален успех. Албумот Фала ти Алах добил повеќе платинести награди од Warner Music Malaysia и Sony Music Indonesia.[2] Тој станал најпродаваниот албум во 2010 година во Малезија.[8]

Махир Зеин претежно пеел на англиски, но има објавено некои од неговите најпопуларни песни и на други јазици. На пример, песната „Инша Алах“ сега е достапна на англиски, француски, арапски, турски, малезиски, како и на индонезиски. Втората песна, „Алахи Алах Кија Каро“ („Постојано го зборувам името на Бога“), била испеана на урду и испеана од канадски пејач со пакистанско потекло, Ирфан Маки.[9]

Соработка, гостувања и награди[уреди | уреди извор]

Махир Зеин бил многу активен во муслиманските добротворни организации и имал организирано голем број концерти во соработка со многу добротворни организации, вклучително и Islamic Relief, Human Appeal International и други.

Во јануари 2010 г. Махир Зеин, со неговата песна „Ya Nabi Salam Alayka“, ја освоил наградата за најдобра верска песна на египетската радио станица, многу популарна мејнстрим музичка станица низ Блискиот Исток, победувајќи ги другите извонредни пејачи, како што е Хусеин ал-Џисми (Хусеин Ал-Џами).Џисми), Мохамед Мунир и Сами Јусуф.[10] Во март 2011 г., Зеин објавил песна (Слобода), која била инспирирана од настани и дела на луѓето за време на Арапската пролет. Махир Зеин бил избран за муслиманска ѕвезда во 2011 година, на натпревар организиран од Onislam.net.[11] Во јули 2011 година, тој се појавил на насловната страница на британското муслиманско списание Емел.[12] Тој се појавил и во песната на Ирфан Маки (верувам) од неговиот студиски деби албум со исто име.[13] Тој се појавил и во албумот на Месут Куртис, (Возљубени), во песната наречена (Никогаш не заборавај). Махир Зеин се појавил и во индонезиската ТВ драма со 40 епизоди, наречена Инсја-Алах. Серијата се емитувала на малезиските сателитски ТВ канали Astro Oasis и Mustika HD, од 17 јули 2012 година.[14]

Во текот на 2013 г., тој учествувал во проектот Бои на мирот, компонирајќи песни засновани на делото на Фетула Ѓулен (Фетхулах Ѓулен) на албумот под името, каде Зеин ја извел песната (Овој земен живот).[15][16]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

година Детали за албумот Признанија
2009 година Ти благодарам Алах
 • Објавено: 1 ноември 2009 година
 • Објавено од: Авејкинг Рекордс
 • Формат: ЦД
 • 8x платина, Варнер Мјузик Малезија[17]
 • 2x платина, Сони Мјузик Индонезија[2]
2012 година Прости ми
 • Објавено: 2 април 2012 година
 • Објавено од: Авејкинг Рекордс
 • Формат: ЦД

Видео снимки[уреди | уреди извор]

 • 2009: „Палестина ќе биде слободна“
 • 2010: „Инша Алах“ (Ако Бог)
 • 2010: „Избраниот“ (Избран)
 • 2011: „Слобода“
 • 2011: „Ја Наби Салам Алајка“ (Пророк, мир над тебе)
 • 2011: „За остатокот од мојот живот“
 • 2012: „Број еден за мене“ (првенство)
 • 2012: „Толку брзо“ (Толку брзо)
 • 2013: „Љубовта ќе преовлада“
 • 2013: „Рамазан“ (Рамазан)
Гостувања
 • 2011: „Верувам“ (Верувам) (Irfan Makki feat. Махер Заин) (во албумот „Верувам“)
 • 2011: „Никогаш не заборавај“ (Никогаш не заборавај) (Mesut Kurtis feat. Махер Заин) (во албумот „Beloved“)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Maher Zain on Twitter: "It is not my birthday today! :) it is July 16... :)"Предлошка:Ботовски наслов
 2. 2,0 2,1 2,2 Entertainment (2011-08-10). Maher Zain's Hip but Pious Soundtrack to the Arab Spring. The Atlantic retrieved October 10, 2011
 3. Eena Houzyama (2010-10-11). Thank God for Maher Zain Архивирано на 10 септември 2012 г.. The Malay Mail, retrieved October 10, 2011
 4. Maher Zain. IslamicLyrics Website, retrieved October 10, 2011
 5. Music & Festivals Maher Zain Interview. Time Out Beirut, retrieved October 14, 2011
 6. Admin (2010-11-16). Muslim Singer Maher Zain. NXT News, retrieved October 14, 2011
 7. Sundus Awan (Transcribed) 2010-11-29. Maher Zain Interview Архивирано на 4 септември 2011 г.. The Muslim Youth Voice Website, retrieved October 14, 2011
 8. News Summary (January 2011). Awakening artist Maher Zain receives 8 platinums Архивирано на 25 декември 2016 г.. Awakening Worldwide retrieved October 14, 2011
 9. Lisa Siregar (2011-05-02). A Portrait of  the Artist As a Young Muslim Архивирано на 28 септември 2012 г.. Jakarta Globe, retrieved October 14, 2011
 10. News Summary (January 2010). Maher Zain wins Nugoom FM's Best Song Award Архивирано на 22 март 2014 г.. Awakening Worldwide retrieved September 2, 2011
 11. „Архивирана копија“. Архивирано од изворникот на 01. 04. 2012. Посетено на 01. 12. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 12. Issue 82 (July 2011). Maher Zain digital issue - OUT NOW! The Emel Website, retrieved October 18, 2011
 13. I Believe Lyrics. IslamicLyrics Website, retrieved October 18, 2011
 14. Maher Zain bintangi sinetron Архивирано на 28 јуни 2012 г. Harian Metro retrieved June 26, 2012
 15. Radikal: Barış için müzikal birlik (In Turkish)
 16. Zaman Online: Savaşın karşısına Hocaefendi’nin şiirlerinden oluşan albümle çıktılar Архивирано на 11 март 2013 г. (In Turkish)
 17. Maher Zain receives 8 platinums in Malaysia Архивирано на 25 декември 2016 г. Awakening Worldwide, retrieved January 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]