Махетскиот Ансамбл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

На Махетскиот Ансамбл[1] беше латино џез бенд чија 21-година организација заврши со нејзиниот последен концерт на 12 ноември, 2006 година, со завршниот концерт во 2006 година, Сан Франциско Џез Фестивал.[2] KQED Вестите, истакнаа дека "се чинеше дека секој кој некогаш беше дел од Латинска џез сцена во Сан Франциско беше при рака да понуди адиос на Махетскиот ансамбл на Џон Сантос."[3]

Дел од главниот персонал на Сан Франциско Беј Ареа музичари беа Јован Сантос,директор,конги,ударни инструменти,композитор;Орестес Вилато,тимбалес,бонго;Јован Каловеј, флејта,композитор/аранжер ; Вејн Валас,тромбон,[[[композитор]]/аранжер;Мелецио Магдалуио ,саксофон,кларинет,флејта;Рон Сталлингс,саксофон,кларинет;Дејвид Белове,бас;Пол Ван Вагенинген,комплет тапани ;Мареј Ниска,сопијано;Орландо Торриенте,вокали,ударни инструменти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2007-01-03. конс. 2006-12-18. 
  2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2006-10-01. конс. 2006-12-18. 
  3. „KQED Public Media for Northern CA – KQED Arts“. KQED Arts. конс. 30 October 2015.