Махакамски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Махакамски јазици
Баритскомахакамски јазици
Географска
распространетост:
Борнео, Мадагаскар
Класификација:австронезиски
Гранки:

Махакамските јазици се подгрупа на баритските јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат во јужно Борнео.

Поврзано[уреди | уреди извор]