Мауритс Ламертинк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мауритс Ламертинк
Ламертинк на Четири дена Денкерк 2015
Лични податоци
Цело имеМауритс Ламертинк
Роден31 август 1990 (1990-08-31) (29 г.)
Ентер,  Холандија
Висина1,70 м
Маса59 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2011–2012
2012–2013
2014
2015–2016
2017-2018
2019-
Сајклинг Тим Јо Пилс
Вакансолел-ДКМ
Сајклинг Тим Јо Пилс
Ромпот
Катјуша-Алпесин
Ромпот-Шарл
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Луксембург (2016)
Последна промена
23 февруари 2019

Мауритс Ламертинк (холандски: Maurits Lammertink; р. 31 август 1990) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.[1]

Во 2016 година го освоил генералниот пласман на Трката околу Луксембург пред Филип Жилбер и Алекс Кирш. Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2] Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија.[3]

Неговиот помлад брат Стевен Ламертинк е исто така велосипедист.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 4 Велосипедска тура Чешка
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Трка околу Франкфурт под 23 години
9. Меморијал Арно Валард
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Карпатска курирска трка
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка околу Горна Австрија
3. Трка околу Франкфурт под 23 години
7. Трка околу Келн
2013
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
8. Трка околу Франкфурт
9. Ронде ван Дренте
2014
1. Сиркуит де Валони
3. Краен пласман Докола Мазовска
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
3. Ронде ван Оверејсел
4. Класик Рабо Барони Бреда
5. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
1. Етапа 4
9. Гран при де Марбријер
2015
2. Копа Сабатини
4. Друјвенкурс Оверејсе
5. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 4
8. Брабантсе Пејл
8. ГП Бруно Бегели
2016
1. Jersey gold.svg Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Брабантсе Пејл
8. Трка околу Франкфурт
2017
6. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 4
6. Краен пласман Тур де Јоркшир
2018
8. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
10. Европско друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kerkhof, Michael. „Lammertink en Van Poppel maken Roompot-Charles compleet“, „Fiets“, New Skool Media, 5 октомври 2018 (посет. 24 јануари 2019 г). (на (холандски))
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. конс. 3 мај 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]