Матштет

Координати: 51°3′17″N 11°30′17″E / 51.05472° СГШ; 11.50472° ИГД / 51.05472; 11.50472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Матштет
Место во Илмтал-Вински Пат
Поглед кон Матштет
Поглед кон Матштет
Поглед кон Матштет
Матштет во рамките на Германија
Матштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 4,92 км2
Надм. височина 160 м
Население 499  (31 декември 2012)
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 03644
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°3′17″N 11°30′17″E / 51.05472° СГШ; 11.50472° ИГД / 51.05472; 11.50472

Матштет (германски: Mattstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.