Матрикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Матрикс е американски филм од 1999 година, според сценарио и режија на браќата Ваховски (Енди и Лари). Во главните улоги се: Киану Ривс, Лоренс Фишбурн, Кериен Мос и Хуго Вивинг. Филмот предизвика голем интерес поради своето сценарио и визуелни ефекти и веќе се здоби со статусот на култен филм. Снимен е во Сиднеј, Австралија.

По појавата и успехот на Матрикс беа снимени уште две продолженија: Матрикс релоадед и Матрикс револуции.