Мато Целестин Медовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мато Целестин Медовиќ
Mato Celestin Medović, spomenik u Kuni.01520.JPG
Роден 17 ноември 1857
Куна Пељешац, Австроунгарија
Починал 20 јануари 1920
Сараево, Кралството Југославија
Националност Хрват
Занимање сликар

Мато Целестин Медовиќ (17 ноември 1857, Куна Пељешац - 20 јануари 1920, Сараевохрватски реалистички сликар[1].

Мато Целестин Медовиќ е најпознат по своите големи слики кои прикажуваат историски сцени и неговите серии на пејзажи и морски пејзажи на неговата родна Далмација, Медовиќ е еден од најраните современи хрватски сликари[2].

Животопис[уреди | уреди извор]

Учел во Италија, а студирал на Академијата за ликовни уметности, Минхен , каде што започнал со сликање на уметнички сцениод историски сцени . По дипломирањето, се пресели во Загреб и се приклучи на групата уметници предводена од Влахо Буковац.

Во младоста се припремал за теологија во Францисканскиот манастир во Дубровник. Благодарение на неговиот талент за сликање, тој бил испратен во Рим . Студијата за сликарство го продолжил во Минхенската академија, каде го прифатил влијанието на декоративното историско сликарство, експресивниот стил и колоритот на академското сликарство од крајот на 19 век. При изработката на портрети и фигури на светци, тој постигнал висок квалитет на реалната интерпретација[3].

По краткиот престој во Дубровник и потребната секуларизација, тој замина за Загреб и се приклучи на кругот околу реномираниот сликар Влахо Буковац. Под негово влијание насликал големи историски композиции во зградата на Катедрата за историска настава во Опатијаска 10 во Загреб (денес зграда на хрватскиот институт за историја). Селестин Медовиќ е заедно со Буковац се најистакнатите сликари од првата генерација хрватски модерни уметници[4].

За време на Втората светска војна , Германците ја запалиле Куна, неговата куќа била целосно изгорена заедно со исклучително вредни негови дела..

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]