Матилда Роус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матилда Роус

Ловиса Матилда Роус (2 август 1852 - 17 јули 1908) — шведска писателка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Романите на Роус обично се занимавале со женските проблеми и лошо однесување во општеството. Таа во тоа време не се плашела да пишува за чувствителни теми, вклучително и лезбејска љубов во „Првата љубов“ ( Den första kärleken ). Религиозна криза во 1880-тите години влијаела на нејзините подоцнежни книги. Во романот Hvit ljung (Белиот дроб), таа ги опишува нејасните услови за животот на наставникот и силувањето. Ова се смета дека придонело за одлука на владата со која значително се подобриле платите на наставниците. Во политичките памфлети за жени, таа се осврнувала на идеите на Елен Ки, „ Ett ord till fröken Ellen Key och till den svenska kvinnan (Збор до госпоѓицата Елен Ки и Швеѓанката), 1896 година. Рус починала на 17 јули 1908 година, во Дандердид .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sveriges dödbok 1901–2009 Swedish death index 1901–2009 (Version 5.0). Solna: Sveriges släktforskarförbund. 2010. Libris 11931231