Матилда Роткирх

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матилда Вилхелмина Роткирх (28 јули 1813 – 6 март 1842 година) била финска сликарка. Таа често се нарекува првата жена уметник во Финска . Таа главно правела портрети .[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Роткирх е родена во Борга, Финска. Таа била ќерка на баронот Карл Фредрик Роткирх и Аугуста Фредрика Елизабет Роткирх родена Аминоф.[1]

Во пролетта 1833 година, таа го прави своето прво студиско патување во Стокхолм каде што студира со Јохан Густаф Сандберг и Роберт Вилхелм Екман . Таа била студентка на Кралската шведска академија на ликовните уметности помеѓу 1833 и 1838 година. Таа оди на студиско патување во 1840-1841 година заедно со уметничката Софи Аминоф (1808-1862) и нејзиниот сопруг Карл Ројтеркилд, на патување низ Европа. Тие ги посетиле Либек, Хамбург, Касел, Стразбур, Берн, Женева, Милано и Париз, каде што студирала со шведскиот сликар и дизајнер Пер Викенберг (1812–1846).[2][3]

Таа починала од белодробна болест во Турку во 1842 година на 28-годишна возраст. Таа била погребан во семејната гробница во Näsebacken до Porvoo .[1]

Роткирх била претставен на изложба во Финска во 1847 година. Таа е претставена на двете Ateneum и Cygnaeus Галерија .

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Курне, Јоуни: Матилда Роткирх: Таитеилија и маткаилија. 2002 година.
  • Вестермарк, Хелена: Матилда Роткирх. Historiska och litteraturhistoriska studier 2, стр. 8–78. Svensk Litteratursällskap i Финска, Хелсингфорс 1926 година.
  • Вилнер-Ренхолм, Маргарета: Маларинна Матилда Роткирх: En bortglömd pionjär? Finsk Tidskrift, 1/2003.
  1. 1,0 1,1 1,2 „Rotkirch, Mathilda“. Biografiskt lexikon för Finland. Посетено на 1 March 2018.
  2. Gerda Boethius. „Sophie Adolphine Adlersparre“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на January 1, 2019.
  3. „Petter Gabriel Wickenberg“. Svenska Familj-Journalen. Посетено на January 1, 2019.