Матеница (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матеница
Мътеница
Седрулска Река
Местоположба
МестоБанско, Пиринска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоШипоко, Родопи
 • координати41°51′07″ N; 23°46′13″ E / 41.8520° СГШ; 23.7704° ИГД / 41.8520; 23.7704
 • надм. вис.2.365 м
Устие 
 • место
р. Места кај с. Гостун, Општина Банско
 • координати
41°47′23″ N; 23°40′25″ E / 41.7897° СГШ; 23.6736° ИГД / 41.7897; 23.6736Координати: 41°47′23″ N; 23°40′25″ E / 41.7897° СГШ; 23.6736° ИГД / 41.7897; 23.6736
 • надморска височина
69 м
Должина17,5 км
Големина на сливот57 км2
Проток 
 • просечен0,875 м3
Особености на сливот
ТечениеМестаЕгејско Море

Матеница (бугарски: Мътеница) или Седрулска Река, Садруле (до 25 јули 1989 г. Матан Дере, Матан)[1]река во Општина Банско, Пиринска Македонија, лева притока на Места. Долга е 17,5 км и заедно со реката Доспат и Доспатската Котлина ја образува границата меѓу Велиичко-виденичкиот Дел на Родопите од север и Доспат Планина од југ.[2]

Реката извира од југозападните падини на врвот Шипоко (Ѓултепе). Първоначално тече на северозапад. По 6 км свртува на југозпад и образува лак. Во долното течение е позната како Седрулска Река. Минува покрај с. Гостун и се влева во Места. Средниот наклон на реката изнесува 55 ‰, за сливот зафаќа 57 км2 при средна надморска височина од 1.350 м. Средниот годишен истек е 0,875 м3, напојувајќи се од снег и дожд. Реката е најполноводна напролет на најслабоводна лете и наесен.[2]

Долината на реката е обрасната со иглолисни и мешани шуми во горниот дел, а со кафеав габер и даб во долниот. Во горното течение тлото е гранитно и гранитогнајсно, а во долното има езерски наслаги од вулканско и палеогенско потекло.[2]

Главни протоки: → лева, ← десна:

  • ← Граничка Река
  • ← Калничка Река
  • ← Ковачев Дол[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ (2015). Промени в наименованията на физикогеографските обекти в България 1878 – 2014 г. София: Книгоиздателска къща „Труд“. стр. 149. ISBN 978-954-398-401-5.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Енциклопедия „Пирински край“, том 1. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 598. ISBN 954-90006-1-3.