Прејди на содржината

Матарики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соѕвездието Матарики, со имиња на ѕвезди на маорски јазик.
Инфрацрвена слика што открива меѓуeѕвездени детали.

На маорски јазик, Матарики е и името на ѕвезденото јато Плејади и исто така на сезоната на првото издигнување [1] кон крајот на мај или почетокот на јуни. Ова е обележувач на почетокот на новата година. Различни луѓе го слават Матарики во различно време; некои кога Матарики изгрева кон крајот на мај или почетокот на јуни, додека други го набљудуваат на првата полна месечина или првата млада месечина по изгревањето на Матарики.[2]

Матарики е скратена верзија на Ngā mata o te ariki o Tāwhirimātea, или „очите на богот Tāwhirimātea“, но понекогаш е погрешно преведен како „мали очи“.[3] Слични зборови се појавуваат во повеќето полинезиски јазици, кои произлегуваат од пра-полинезиски * mataliki, што значи 'минута, мали'; употребата на изразот за кластерот Плејади е исто така антички и е реконструиран во Источен Океански.[4][5]

Маори[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "... in New Zealand it was the heliacal rising of that group that marked the new year", The Astronomical Knowledge of the Maori, Elsdon Best
  2. „Matariki - the Māori New Year“. Ministry for Culture and Heritage. 23 May 2017. Архивирано од изворникот на 31 March 2019. Посетено на 19 June 2016.
  3. Arnold, Naomi (July–August 2018). „The inheritance“. New Zealand Geographic (152): 26–27.
  4. Polynesian Lexicon Project Online, entries *mata-liki.1 and *mata-liki.2a
  5. "On Stars, and Star Lore", The Maori: Yesterday and To-day, James Cowan, 1930