Масмаџејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масмаџејски јазик
Застапен воЧад
Подрачјецентрален
Народ25,700 (1993 попис)
Говорници(н.п.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mes

Масмаџејскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1993 година, бројот на Масмаџејци бил 25.700 луѓе. Сепак не е позната точната бројка на говорници на овој јазик. Јазикот се зборува во регионот Бата, југозападно од Ум Хаџер во Чад. Најголемиот број на Масмаџејци користат арапски јазик како говорен и академски пишан јазик. Како и да е, јазикот се користи во 3 основни училишта во 87 села во кантонот Масмеџе во Чад. Јазикот не е пишан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Масмаџејски јазик на „Етнолог“.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Alio, Khalil. 2004. Préliminaires à une étude de la langue kajakse d'Am-Dam, de toram du Salamat, d'ubi du Guéra et de masmaje du Batha-Est (Tchad). In: Gábor Takács (ed.), Egyptian and Semito-Hamitic (Afro-Asiatic) studies: in memoriam W. Vycich,. 229–285. Leiden: Brill.
  • Marti, Marianne, Calvain Mbernodji, and Katharina Wolf. 2007. L'enquete sociolinguistique des langues Birguit - Kadjakse - Masmedje du Tchad. SIL Electronic Survey Reports 2007-018. Dallas: SIL International. Online: http://sil.org/silesr/abstract.asp?ref=2007-018 Архивирано на 19 октомври 2012 г..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]