Прејди на содржината

Масимаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масимаски јазик
Masimasi
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници1о  (2005)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ism

Масимаскиот е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Масимаски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]