Прејди на содржината

Масбрахт

Координати: 51°09′N 5°53′E / 51.150° СГШ; 5.883° ИГД / 51.150; 5.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Порашеншната општина Масбрахт во Лимбург

Масбрахтград во југоисточна Холандија. Тој била посебна општина до 1 јануари 2007 година, кога станал дел од новата општина Масхау. Градското собрание се наоѓа во Масбрахт. Фудбалерот Марк ван Бомел е роден во Масбрахт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°09′N 5°53′E / 51.150° СГШ; 5.883° ИГД / 51.150; 5.883