Масајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масајски јазик
ɔl Maa
Застапен во Кенија, Танзанија
Подрачје Јужна Кенија и Северна Танзанија
Говорници 900 000  
Јазично семејство
нилосахарско?
Јазични кодови
ISO 639-2 mas
ISO 639-3 mas

Масајскиот јазик (автоним: ɔl Maa) е источнонилотски јазик зборуван во Јужна Кенија и Северна Танзанија од Масаи народот, со околу 1.200.000 зборувачи. многу е блиску поврзан со другите Маа вариетети како Самбуру (или Сампур), кои го зборуваат Самбуру народот во Централна Кенија, и Чамус, зборуван јужно и југоисточно од езерото Баринго.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]