Масакр во виа деи Георгофили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масакр во виа деи Георгофили
Торе дел Пулчи, главната цел на бомбардирањето
МестоФиренца, Тоскана, Италија
Датум27 Мај 1993
Вид нападБомбардирање автомобил
Мртви5
Повредени48

Масакрот во виа деи Георгофили (италијански: Strage di via dei Georgofili) бил терористички напад извршен од сицилијанската мафија многу рано наутро на 27 мај 1993 година пред Уфици во Фиренца, Италија.

Бомбашкиот напад во виа деи Георгофили бил извршен со Фиат Фиорино полн со експлозиви, паркиран во близина на Торе деи Пулчи, помеѓу музејот Уфици и реката Арно. Од големата експлозија загинале пет лица: Анџела Фиме (36 години), вработена и чуварка во Академијата; нејзиниот сопруг Фабрицио Ненчиони (39 години), полицаец; нивните ќерки Катерина Ненчиони (50 дена); и Надија Ненчиони (девет години); и Дарио Каполикио (22 години), помлад студент по архитектура. Во експлозијата биле повредени уште 48 лица.[1] Кулата и другите згради биле уништени, а други оштетени, вклучително и галеријата Уфици, каде три слики биле тешко оштетени или уништени, вклучувајќи го и Обожувањето на овчарите (1620) од Жерар ван Хонтхорст (подоцна делумно обновен).[2]

Откако во јануари 1993 година бил фатен шефот на мафијата Корлеонези, Салваторе Рина, мафијата започнала кампања за бомбардирање на италијанското културно наследство. Бројни терористички напади, вклучувајќи го и овој, биле наредени како предупредување до нејзините членови да не сведочат на државата, но и како одговор на италијанската држава да го отфрли затворскиот режим од член 41-бис.[3]

Во јуни 1998 година, пентито Гаспаре Спатуца добил доживотен затвор во врска со бомбашкиот напад.[4][5][6]

Во 2000 година, Риина, Џузепе Гравијано, Леолука Багарела и Бернардо Провенцано биле осудени на доживотен затвор поради нарачување на масакрот.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Quel boato che squarciò il silenzio della notte: Firenze ricorda la Strage dei Georgofili“. la Repubblica (италијански). 2018-05-26. Посетено на 2020-08-07.
  2. Delavaux, Celine (2012). The Impossible Museum: The Best Art You'll Never See. Prestel. стр. 86–9. ISBN 9783791347158.
  3. The Olive Tree of Peace: The massacre in via dei Georgofili Архивирано на 26 декември 2015 г., The Florentine, 24 May 2012)
  4. Bravi, Alessandra. „Spatuzza: Firenze, perdono E cita Dell'Utri e il premier“. Il Corriere della Sera. RCS.
  5. (на италијански) Cronologia Centro Siciliano di Documentazione "Giuseppe Impastato"
  6. Si pente il sicario di don Puglisi, La Repubblica, 15 October 2008.
  7. Gianluca Monastra (22 January 2000). „Ergastolo a Totò Riina per la strage“ (Italian). la Repubblica. Архивирано од изворникот на 8 April 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)