Масакр во Голема Иванча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масакр во Голема Иванча
Општина Младеновац во Србија.
МестоГолема Иванча, Младеновац, Србија
Датум9 април 2013 (2013-04-09)
05:00–05:30 CEST (03:00–03:30 UTC)[1]
Вид нападмасовно убиство
Употребено оружјепиштол CZ-88 9mm
Мртви13
Повредени3 (вклучително и сторителот)
СторителЉубиша Богдановиќ

Масакрот во Голема Иванча се случил на 8 април 2013 година во селото Голема Иванча во Србија.[2][3][4] За време на настанот, 13 луѓе биле убиени и тројца биле повредени, вклучително и сторителот на злосторството. Полицијата го идентификувала 60 годишниот Љубиша Богдановиќ како сторител на убиствата, а голем дел од убиените биле негови роднини. Овој масакр бил најголем во земјата по завршувањето на Југословенските војни.[5] 9 април 2013 година бил пригласен за ден на жалост во државата.

Убиства[уреди | уреди извор]

Убистават започнале во 5 часот наутро[4] и човекот пукал и ги убил неговата мајка и син. Во меѓувреме пукал и во неговата сопруга, која била тешко повредена.[6] Убиецот потоа влегол во соседните куќи и убил пет мажи, пет жени и едно мало детенце, сите убиени додека спиеле.[7][8][9] Убиецот пукал со пиштол CZ-88 9mm pistol.[4][10] Убиствата прекинале кога на местото пристигнала полицијата, која ја викнала сопругата на сторителот.[11] Полицијата го пронашла сторителот во неговиот двор во моментот кога се обидел да изврши самоубиство. Тој не успеал да се самоубие, туку тешко се повредил во главата. Тој бил прогласен за сторител на злосторствата.[4][12]

Жртви[уреди | уреди извор]

 • Бранко Богдановиќ, 42, син на сторителот[13]
 • Добрила Богдановиќ, 83, мајка на сторителот[13]


 • Микаило Деспотовиќ, 61[14]
 • Милена Деспотовиќ, 61, сопруга на Микаило Деспотовиќ[14]
 • Горан Деспотовиќ, 23, внук на Микаило и Милена Деспотовиќ[15]
 • Јована Деспотовиќ, 21, сопруга на Горан Деспотовиќ[14]
 • Давид Деспотовиќ, 2, син на Горан и Јована Деспотовиќ[16]


 • Љубина Јеласиќ, 64[17]
 • Милош Јеласиќ, 48, син на Љубина Јеласиќ[13]


 • Веља Мијаиловиќ, 78[13][17]
 • Олга Мијаиловиќ, 79, сопруга на Веља[13]


 • Даница Стекиќ, 78[13]
 • Драгана Стекиќ, 50, ќерка на Даница[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gunman Kills 13 People in Serbian Village, The New York Times (9 April 2013)
 2. „Thirteen dead in Serbian shooting“. Deutsche Welle. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 3. „Serbia shooting rampage kills 13“. Guardian. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Thirteen dead in Serbia gun rampage“. BBC. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 5. „Serbia's worst peacetime shooting: 13 killed, including women and child“. RT News. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 6. Стравичан злочин у Великој Иванчи, RTS (9 April 2013)
 7. Subasic, Katarina (9 April 2013). „13 people, including child, shot dead in Serbian village“. Live Mint. Посетено на 9 April 2013.
 8. „Man enters houses, kills 13 at close range, including child“. CNN. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 9. „Gunman Kills 13 Relatives, Neighbors near Belgrade“. Novinite. 9 April 2013. Посетено на 9 April 2013.
 10. Police director: Motive for shooting spree unknown Архивирано на 13 април 2013 г., B92 (9 April 2013)
 11. Ovana Gec; Dusan Stojanovic (9 April 2013). „Serbia Shooting Spree Leaves 13 Dead, Including 1 Child“. Huffington Post. Velica Ivanca. Посетено на 10 April 2013.
 12. Masakr kod Mladenovca: Ubio sina i još 12 komšija, pa pucao u sebe i suprugu, Blic (9 April 2013)
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 13,6 NAJSTRAŠNIJI PRIZOR MASAKRA: Ubijena mlada majka sa detetom, Kurir (9 April 2013)
 14. 14,0 14,1 14,2 Man guns down 13 people - including a child - in a village near Belgrade in Serbia, Daily Mail (9 April 2013)
 15. MASAKR U VELIKOJ IVANČI: Nogom razvalio vrata da puca bebi u glavu!, Kurir (9 April 2013)
 16. Un forcené tue 13 personnes, Le Journal de Montréal (9 April 2013)
 17. 17,0 17,1 Rođaci u šoku: Ubica nemilosrdno pucao u glavu dvogodišnjem dečaku, Blic (9 April 2013)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 44°25′N 20°34′E / 44.417° СГШ; 20.567° ИГД / 44.417; 20.567