Прејди на содржината

Маршмело

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристофер Комсток (19 мај 1992 година), професионално познат како Маршмело, е американски продуцент на електронска музика и диџеј. Тој за првпат добил меѓународно признание од страна на ремикс песни од на Џек Ь и Зед, и го издал својот деби студиски албум, Време за забава, во почетокот на 2016 година. Во мај 2016 година, тој ја објавил песната „Сам“ преку издавачката куќа Монстеркат, која се појавила на американскиот Билборд Топ 100, и станала негов прв сингл за сертифицирана платина во САД и Канада.

Во 2017, неговата соработка со Калид, „Тишина“, и „Волци“ со Селена Гомес, биле објавени и станале меѓународно успешни. Во февруари 2018, тој ја објавил песната „Пријатели“ со Ана-Мари, за нејзиниот деби студиски албум Зборувај тоа што го мислиш. Во јуни 2018, Маршмело го издал својот втор студиски албум, Веме за забава II, со песните „Кажи ми“ и „Провери го ова“.

Неговото сценско име, Маршмело, е погрешно спелување на маршмелоу. Тој носи шлем налик на маршмелоу за јавни настапи. Тој го крие неговиот идентитет слично како други електронски музички уметници како Дедмаус 5 и Дафт Панк, и лажно се појавувал како Тиесто, Вил Ферел, и Шон Мендес во минатото. Во текот на неговата кариера, тој, исто така, соработувал со уметници вклучувајќи ги и Омар Линкс Слуши, Џоз, Океј, Лил Пиип, Лоџик и Бастил.

Кариера[уреди | уреди извор]

2015: Рана кариера[уреди | уреди извор]

На 3 март, 2015, Маршмело ја објавил својата прва оригинална песна „Бранови“ на неговата СаундКлауд страница.[1] Како што тој објавувал повеќе песни,почнал да добива поддршка од познати диџеи како Скрилекс, кој ја објавил песната „Пронајдете ме“ на неговата СаундКлауд страница.[2] Набрзо потоа, Маршмело имал настап во Њујорк Пјер 94, Помона, на Калифорнискиот „Тежок ден“ на фестивалот на мртвите, и имал настап и на музичката недела во Мајами. Во 2016 година, Маршмело објавил компилација од неговите претходно објавени песни, време за забава, која го достигнала бројот пет на американскиот Билборд. Вклучена во албумот била и песната „Чувајте го Мело“, во која бил вклучен и раперот Омар Линкс. Тој бил раководен од страна на Мое Шалзи на Црвеното Светло за Управување, кој исто така управувал и со уметници како Џоз, Океј и Слуши.[3]

2016 година: Време за забава[уреди | уреди извор]

Маршмело, 2016 година
Маршмело, 2016 година

На 8 јануари, 2016 година, Маршмело го издал својот деби албум Време за забава, кој се состоел од 10 песни. Еден единствен сингл бил објавен од албумот, со наслов „Чувајте го Мело“, со раперот Омар Линкс.[4] Албумот стигнал до место број пет на Билбордот за електронски албуми.[5]

Маршмело дебитирал на Монстеркат со неговата песна „Сам“, која се појавила на компилацијата од албумот Монстеркат 027 – Кетаклизам.[6] На 3 јуни 2016 година, било најавено дека ќе има натпревар за најдобар ремикс за песната „Сам“,[7] И победникот ќе добие објавување на својот ремикс од страна на Монстеркат и шанса да се биде ДИЏЕЈ кој ќе го отвори кампот Биско.[8] а подоцна било објавено дека дуото МРВЛЗ го освоило натпреварот.[9] На 2 јули 2016 година, тој објавил музичко видео за „Сам“ на својот YouTube канал кој имал околу 910 милиони прегледи.[10]

На 19 јуни 2016 година, Маршмело имал настап на Електричниот карневал на маргаритки 2016 во Лас Вегас, каде холандскиот диџеј Тиесто, кој носел иста облека како Маршмело.[11]

На 20 август 2016 година, Маршмело најавил турнеја на Твитер, на која тој настапувал во неколку земји, вклучувајќи ги САД, Кина, Јужна Кореја, Индија и Парагвај. Турнејата траела од 30 септември 2016 година до 21 јануари 2017 година.[12][13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. WaVeZ (Original Mix), Посетено на July 30, 2016
 2. „Who is Marshmello? An in-depth look at electronic music's newest mystery – Dancing Astronaut“. June 26, 2015. Посетено на July 30, 2016.
 3. Makwana, Harsh (January 31, 2017). „Sikdope – With You [Free Download] – The Bangin Beats“. The Bangin Beats. Архивирано од изворникот на 2017-12-08. Посетено на February 23, 2017.
 4. „Marshmello on Apple Music“. iTunes. Посетено на July 30, 2016.
 5. „Joytime | Billboard“. Billboard. Посетено на July 30, 2016.
 6. „Monstercat 027 – Cataclysm by Various Artists on Apple Music“. iTunes. Посетено на August 13, 2016.
 7. „Splice“. Splice. Архивирано од изворникот на 2016-08-18. Посетено на August 13, 2016.
 8. „Marshmello's Biography – Free listening, videos, concerts, stats and photos at Last.fm“. www.last.fm. Посетено на July 30, 2016.
 9. „Monstercat & Marshmello "Alone" Remix Contest Winner – Blog | Splice“. splice.com. Посетено на August 13, 2016.
 10. „"' Alone (Official Music Video)' on Youtube". Youtube. Посетено на October 26, 2016.
 11. Meadow, Matthew (June 20, 2016). „Marshmello Trolls Everyone At EDC Las Vegas By Revealing His "True Identity" [VIDEO]“. Your EDM. Посетено на August 13, 2016.
 12. „Marshmello Announces Worldwide Dates for the Ritual Tour“. Посетено на August 25, 2016.
 13. „marshmello on Twitter“. Посетено на August 25, 2016.