Прејди на содржината

Марширање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козачки единици маршираат на парадата на победата над фашизмот во Москва, 1945

Марширање е организирано и ритмичко униформно „одење“ според маршова музика во војска во движење или на паради.

Марширањето спаѓа во основна воена обука насекаде. При марширањето се задаваат маршови команди. Учењето да се маршира и слуша наредби се смета за вид дисциплина. При марширање, војникот мора да:

 • е порамнет со војникот до него;
 • е порамнет со војникот пред него;
 • одржува растојание со војникот до него;
 • одржува растојание со војникот пред него.

Маршот како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Нашиот марш“ (Наш марш) — песна на рускиот поет Владимир Мајаковски од 1917 година.[1]
 • „Левиот марш“ (Левый марш) — песна на рускиот поет Владимир Мајаковски од 1918 година.[2]
 • „Марш на смртта“ (Death March) — песна на американската рок-групаФеит ноу мор“ (Faith No More) од 1987 година.[3]
 • „Марш на роботите на Чиконе“ (англиски: March Of The Ciccone Robots) — песна на американската рок-група Чиконе јут (Ciccone Youth) од 1989 година.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 97.
 2. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 99-100.
 3. DISCOGS, Faith No More ‎– Introduce Yourself (пристапено на 19.8.2020)
 4. Ciccone Youth ‎– The Whitey Album (пристапено на 1.9.2021)