Прејди на содржината

Маршал на Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маршал на Југославија бил највисокиот воен чин во Југословенската народна армија. Единствениот Маршал на Југославија бил претседателот Јосип Броз Тито. Овој чин го добил на Второто заседание на АВНОЈ во Јајце на 29 ноември 1943 (факсимил на одлуката).

Нараменица Обележје за ракав

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Military rank stubОваа статија за воен чин е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.