Прејди на содржината

Марцел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марцел е (унгарски: Marcell), унгарска форма од името Марцелиус. Името потекнува од семејното име кое го има за основа името Маркус (Marcus).

Женски парник од ова име е Марцела.

Имендени[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Марцел Бенедек - (Benedek Marcell), унгарски историчар на книжевноста,
  • Марцел Јанкович - (Jankovics Marcell), унгарски режисер, историчар на уметноста, илустратор на книги,

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]